Czy pracownik powinien otrzymać minimalne wynagrodzenie obowiązujące w Arabii Saudyjskiej
PROBLEM
Pracownik został wysłany z naszej firmy w ramach delegacji do Arabii Saudyjskiej. Wykonywał prace serwisowe maszyny. Czy w tej sytuacji musimy uzupełnić jego wynagrodzenie do stawki minimalnej w Arabii Saudyjskiej?
RADA
Nie, w tym przypadku nie ma takiego obowiązku.
UZASADNIENIE
Według art. 2 Dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (Dz.Urz.UE.L 1997 Nr 18, str. 1), określenie „pracownik delegowany” oznacza pracownika, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego Państwa Członkowskiego, niż państwa w którym zwyczajowo pracuje. Odnośnie warunków zatrudnienia dyrektywa ta ma zastosowanie do wszelkiego delegowania, niezależnie od czasu trwania. Niektóre przepisy dyrektywy nie mają jednak zastosowania do krótkookresowego delegowania lub dopuszcza się w nich, aby przyjmujące państwa członkowskie nie stosowały swoich przepisów w stosunku do delegowania na krótki czas. W przypadku delegowania pracownik powinien uzyskiwać wynagrodzenie nie niższe niż odpowiednie w państwie delegowania.
Regulacje te dotyczą jednak UE, do której Arabia Saudyjska nie należy, a nie ma innych regulacji zobowiązujących do zapewnienia wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w państwie, w którym pracownik świadczył usługę. Wchodzą w grę zatem jedynie regulacje dotyczące świadczeń z tytułu podróży służbowych.
Marek Rotkiewicz
prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych)