Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Ol 242/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Brzuzy, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca), asesor WSA Anna Janowska, Protokolant specjalista Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 24 kwietnia 2023 r., nr 2801-IOV.4103.82.2022 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2018 r. oraz luty 2019 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Skarga M.P. (dalej: "podatnik", "strona" lub "skarżący") dotyczy decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie (dalej: "DIAS", "organ odwoławczy") utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piszu (dalej: "NUS", "organ I Instancji") z 7 listopada 2022 r. nr 2815-SPO.4103.8.2022-BA określającą zobowiązanie w podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") za styczeń, luty, marzec, kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2018 r., i luty 2019 r. oraz uchylającej tę decyzję w zakresie określenia zobowiązania w podatku VAT za maj 2018 r. i określającej w tym zakresie zobowiązanie w innej kwocie.

Podatnik w latach 2018-2019 prowadził działalność gospodarczą pod nazwą "[...]" w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej samochodów. W trakcie kontroli podatkowej ustalono, że samochody używane nabywał w kraju oraz w krajach Unii Europejskiej, głównie od osób fizycznych (dalej: "zbywcy"), a także przyjmował je w komis. Ujawniono (na podstawie odpowiedzi na Wnioski o Wymianę Informacji, skierowane do administracji podatkowej krajów UE - Wnioski SCAC), że zbywcy (osoby z krajów UE) nie potwierdzili sprzedaży samochodów podatnikowi. Na tej podstawie NUS uznał, że podatnik świadomie ujął w księgach podatkowych transakcje, które nie miały miejsca, godząc się na to, że zbywcy podawali nieprawdziwe dane identyfikacyjne, w związku z uchylaniem się od obowiązków podatkowych na terenie Niemiec.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00