Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 maja 2022 r., sygn. I SA/Wr 333/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Semiczek, , Protokolant: Starszy specjalista Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 19 maja 2022 r. sprawy ze skargi D. G. reprezentowanego przez zarządcę S. H. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z [...] stycznia 2021 r. znak [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi D. G. reprezentowanego przez zarządcę S. H. (dalej: strona, skarżący) jest interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ, DKIS) z 11 stycznia

2021 r. nr [...], dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania zobowiązania do zapłaty daniny solidarnościowej.

Postępowanie przed organem.

We wniosku o wydanie interpretacji wskazano, że strona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą [...] i zajmuje się produkcją wyposażenia dla przemysłu rolniczego. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w W. z [...] kwietnia 2019 r., sygn. akt [...] (data uprawomocnienia: 8 maja 2019 r.), wobec strony będącej dłużnikiem otwarto postępowanie sanacyjne, odebrano jej zarząd własny nad przedsiębiorstwem (z wyłączeniem zarządu nad całością lub częścią przedsiębiorstwa w zakresie nieprzekraczającym zwykłego zarządu) oraz wyznaczono zarządcę. Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2020 r., poz. 814, ze zm.; dalej: p.r.), zarządca objął zarząd masą sanacyjną, zarządza nią, sporządza spis inwentarza wraz z oszacowaniem oraz sporządził i realizuje plan restrukturyzacyjny. W sprawach dotyczących masy sanacyjnej zarządca dokonuje czynności w imieniu własnym na rachunek dłużnika (art. 53 p.r.). Działając na podstawie art. 291 p.r., strona po otwarciu postępowania sanacyjnego wydała zarządcy cały swój majątek oraz dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję. Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika stało się masą sanacyjną (art. 294 p.r.). Wskutek otwartego postępowania sanacyjnego, wszystkimi bieżącymi sprawami działalności zajmuje się zarządca. Strona ma niewielką możliwość ingerencji w sprawy firmy i ograniczony wgląd do ksiąg rachunkowych. Pełną kontrolę nad kwestiami finansowymi sprawuje zarządca. Strona nie może swobodnie dysponować środkami, które wpływają do kasy firmy. Wszelki przychód jest kierowany na pokrycie kosztów działalności oraz spłatę wierzycieli zgłoszonych w postępowaniu sanacyjnym, według zatwierdzonego przez sąd spisu wierzytelności. Dłużnik odzyska prawo zarządu majątkiem z dniem zakończenia postępowania albo uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania (art. 329 p.r.). Przychody strony są opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sposób liniowy, zaś zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu za 2019 r. PIT-36L wykazało dochód w wysokości 3 395 080 zł 61 gr.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00