Postanowienie WSA w Białymstoku z dnia 19 maja 2022 r., sygn. II SA/Bk 240/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Grzegorz Dudar, Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Lemańska (spr.), asesor sądowy WSA Justyna Siemieniako, Protokolant sekretarz sądowy Renata Kryńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 maja 2022 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Regionalnej w B. sprawy ze skargi J. O. na pismo Komendanta Placówki Straży Granicznej w M. z dnia [...] lutego 2022 r. w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na przebywanie na obszarze objętym zakazem przebywania w strefie nadgranicznej p o s t a n a w i a 1. odrzucić skargę, 2. zwrócić skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W piśmie z [...] lutego 2022 r., przesłanym drogą poczty elektronicznej (e-mailowo) do Komendanta Placówki Straży Granicznej w M., J. O. zwróciła się o udzielenie zgody na wizytę poselską w okolicach M. tj. na terenie objętym zakazem przebywania w strefie nadgranicznej. Zaproponowała również spotkanie z Komendantem w dniu [...] lutego 2022 r. Wniosek o udzielenie zgody dotyczył trojga eurodeputowanych z osobami towarzyszącymi. Wnioskodawczyni wskazała, że ich zamiarem jest zapoznanie się z codziennym życiem mieszkańców strefy objętej zakazem przebywania, spotkanie się ze społecznością lokalną i zobaczenie prac związanych z budową muru na granicy. Jako podstawę prawną wniosku wskazała art. 12b ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (dalej: u.o.g.p.).
W piśmie z [...] lutego 2022 r., przesłanym wnioskodawczyni w tej samej dacie drogą elektroniczną ze skrzynki mailowej Placówki Straży Granicznej w M., poinformowano o braku prawa wjazdu na "określony obszar w strefie nadgranicznej" zgodnie z ustawą z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz niektórych innych ustaw. Pismo zawiera wskazanie treści art. 12b ust. 1 u.o.g.p. oraz informację, iż strefa przygraniczna obejmuje również teren poza obszarem objętym zakazem przebywania. Wnioskodawczyni ma zatem możliwość spotkania się z lokalną ludnością, prowadzenia rozmów, zorientowania się w sytuacji oraz warunkach funkcjonowania mieszkańców strefy. Odnośnie zamiaru obejrzenia postępu prac związanych z budową zabezpieczenia granicy państwowej, poinformowano iż prace przy pasie drogi granicznej trwają, jest w nie zaangażowany m. in. sprzęt ciężki i ze względów bezpieczeństwa nie są uzasadnione wizyty osób postronnych na tym obszarze.