Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2022 r., sygn. I FSK 2113/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (spr.), Sędzia NSA Gabriela Zalewska-Radzik, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. s.c. M. P., M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lipca 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 1289/21 w sprawie ze skargi E. s.c. M. P., M. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 8 grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2012 r., 2013 r., 2014 r., 2015 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 13 lipca 2021 r., III SA/Wa 1289/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi E. s.c. (dalej: "skarżąca", "strona", "spółka"), uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z 20 września 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe w latach 2012-2015.

2. Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku, przedmiotem sporu w niniejszej sprawie jest uprawnienie spółki do skorygowania podatku należnego w związku z błędnym zastosowaniem stawki VAT i ewentualne powstanie nadpłaty z tego tytułu, a także metoda tej korekty zastosowana przez skarżącą. W uzasadnieniu wniosku strona wyjaśniła, że zmiana rozliczenia (w trybie korekty deklaracji) jest następstwem przyjęcia 8% zamiast 23% stawki podatku VAT, którą uprzednio zastosowała do udokumentowanej paragonami fiskalnymi sprzedaży karnetów wstępu do klubów fitness. Złożona przy wniosku o nadpłatę korekta deklaracji obejmowała zwiększenie podstawy opodatkowania i zmniejszenie wartości podatku należnego. Spółka, dokonując korekt deklaracji, nie korygowała wartości brutto sprzedaży, lecz dokonywała korekty wartości netto i kwot podatku VAT (tzn. część pierwotnego VAT należnego według wyższej stawki stała się kwotą netto sprzedaży).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00