Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2022 r., sygn. II GSK 2064/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Joanna Kabat–Rembelska (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 października 2018 r., sygn. akt III SA/Po 385/18 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 5 października 2018 r., sygn. akt III SA/Po 385/18, oddalił skargę T. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z 7 maja 2018 r., nr 3001-IOA.4246.481.2017.AG w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Funkcjonariusze Referatu Dozoru Urzędu Celnego w P. przeprowadzili 18 sierpnia 2015 r. kontrolę przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm.; dalej u.g.h.) w lokalu o nazwie (...) zlokalizowanym w (...), w którym działalność gospodarczą prowadził T.P.(dalej: skarżący). W czasie kontroli funkcjonariusze ustalili, że w lokalu znajduje się urządzenie o nazwie MULTI GAMINATOR nr (...), podłączone do sieci elektrycznej, sprawne i gotowe do gry. W drodze eksperymentu ustalili, że gry oferowane na tym urządzeniu są grami na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Z kolei na podstawie umowy dzierżawy z 1 sierpnia 2015 r., okazanej przez skarżącego podczas kontroli ustalili, że skarżący wydzierżawił G (...) część powierzchni wspomnianego lokalu (1 m²), w zamian za czynsz w wysokości 250 zł miesięcznie. Dodatkowo, w oparciu o przeprowadzony na urządzeniu eksperyment, stwierdzono, że oferowane na nim gry są grami na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00