Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 maja 2022 r., sygn. II SA/Ol 226/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora (spr.) Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 maja 2022 r. sprawy ze skargi S. M. na czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w przedmiocie odebrania broni i amunicji oraz dokumentu potwierdzającego legalność posiadania broni 1) stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; 2) zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji na rzecz skarżącego kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 10 stycznia 2022 r. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie (dalej też jako: "organ") zawiadomił S. M. (dalej jako: "skarżący"), że na podstawie art. 19 ust. 1a ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tj. Dz. U.

z 2020 r. poz. 955), postanowił odebrać mu broń: Dubeltówkę, kal. 12/70, numer broni: [...], Dryling, kal. 16/70/8x57 JRS, numer broni: [...], Sztucer, kal. 8x57 JS, numer broni: [...] oraz amunicję i legitymację posiadacza broni [...], i przechowywać w depozycie Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Olsztynie. Uzasadnił, że do Sądu Rejonowego skierowany został przeciwko skarżącemu akt oskarżeniao to, że w dniu 2 sierpnia 2020 r., znajdując się w stanie nietrzeźwości ze stężeniem alkoholu we krwi wynoszącym około 2.48-2.63 promila prowadził pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, tj. o przestępstwo określone w art. 178a § 1 k.k. Organ podniósł, że czyn, o którego popełnienie skarżący jest oskarżony znajduje się w katalogu przestępstw umyślnych umiejscowionych w Rozdziale XXI Kodeksu Karnego "Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji" i w ocenie Komendanta Wojewódzkiego Policji zachodzi obawa, iż jako oskarżony o popełnienie przestępstwa wymienionego w art. 15 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o broni i amunicji, skarżący stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Biorąc powyższe pod uwagę, organ uznał, iż zachodzą przesłanki do zastosowania art. 19 ust. 1a ustawy o broni i amunicji, zgodnie z którym można za pokwitowaniem odebrać posiadaną broń palną myśliwską i amunicję do niej oraz dokumenty potwierdzające legalność posiadania broni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00