Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 maja 2022 r., sygn. II SA/Rz 50/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Magdalena Józefczyk Sędziowie WSA Paweł Zaborniak WSA Maciej Kobak /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2022 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzupełnienia aktu urodzenia I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...]; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego S. S. kwotę 100 zł /słownie: sto złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi S. S. (dalej w skrócie: "skarżący") jest decyzja Wojewody (dalej w skrócie: "Wojewoda") z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w [...] (dalej w skrócie: "Kierownik USC") z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] o odmowie uzupełnienia aktu urodzenia.
Stan faktyczny i prawny sprawy ze skargi na powyższą decyzję przedstawia się następująco.
W dniu 28 października 2021 r. do Urzędu Stanu Cywilnego w [...] wpłynął wniosek skarżącego o uzupełnienie aktu urodzenia jego dziadka – K. L. w zakresie wpisania następujących danych: data i miejsce urodzenia ojca, data i miejsce urodzenia matki. Skarżący wywiódł interes prawny w uzupełnieniu przedmiotowego aktu z treści art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 709 z poźn. zm. – dalej w skrócie: "p.a.s.c."). Kierownik USC uznając, że wskazany przez skarżącego przepis nie stanowi interesu prawnego do uzupełnienia aktu urodzenia, wezwał skarżącego do jego wykazania w przedmiotowej sprawie. W odpowiedzi na wezwanie skarżący złożył pisemne oświadczenie, w którym wskazał, że konieczność uzupełnienia aktu urodzenia dziadka wynika z prawa do kultu pamięci zmarłego członka rodziny.