Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2022 r., sygn. I SA/Wa 277/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Pirogowicz, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska, sędzia WSA Przemysław Żmich (spr.), Protokolant specjalista Monika Bodzan, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2022 r. sprawy ze skargi L. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia wsparcia w postaci usług opiekuńczych oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Siedlcach, po rozpoznaniu odwołania L. N., decyzją z 9 grudnia 2021 r. nr SKO.4000-1821/2021 utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta Sulejówka z 22 października 2021 r. nr PS.5122.395.35/2021 o odmowie udzielenia L. N. wsparcia w formie usług opiekuńczych w postaci higienistki bądź pielęgniarki w celu obcięcia paznokci.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

8 września 2021 r. L. N. zwrócił się do MOPS w Sulejówku z prośbą o wskazanie do kogo ma się zwrócić, aby uzyskać pomoc odpłatną polegającą na obcięciu paznokci u stóp.

Z protokołu z rozmowy telefonicznej z 15 września 2021 r. wynika, że pracownik socjalny udał się do L. N. i poinformował wnioskodawcę, że MOPS nie ma osoby, która świadczyłaby takie usługi i przekazał L. N. listę salonów kosmetycznych w Sulejówku do których można zadzwonić i umówić się na wizytę. Przekazano również materiały dotyczące możliwości skorzystania z teleopieki.

Wnioskiem z 17 września 2021 r. L. N. wniósł o przyznanie usług opiekuńczych raz w miesiącu w postaci higienistki bądź pielęgniarki w celu obcięcia paznokci. Podniósł, że trudno mu sobie wyobrazić, aby w obecnym stanie zdrowia i wieku miałby się udać do publicznego zakładu zdjąć buty i skarpety i po zabiegu prosić kosmetyczkę o pomoc w ubraniu.

6 października 2021 r. organ I instancji przeprowadził aktualizację wywiadu środowiskowego w wyniku której ustalono, że L. N., lat 79, prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe. Mieszka sam w jednorodzinnym budynku którego jest właścicielem. Wnioskodawca leczy się na cukrzycę typu 2, depresję. Przeszedł zawał, operację złośliwego raka, chemioterapię, ma ograniczoną ruchliwość barku. Nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Utrzymuje się z emerytury, którą pobiera w kwocie 3644,06 zł. Posiada znaczną ilość oszczędności, jest w posiadaniu dwóch aut z 2004 i 2006 r. L. N. nie może, według oświadczenia, liczyć na pomoc syna, z którym nie utrzymuje kontaktów. W złożonym oświadczeniu wnioskodawca wskazał, że wyraża zgodę na osobę niewykwalifikowaną, która byłaby w stanie pomagać w higienie stóp. Koszty będzie pokrywał sam. Najchętniej widziałby do pomocy emerytkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00