Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 maja 2022 r., sygn. II SA/Wa 3615/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.), Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Protokolant starszy referent Agnieszka Fidor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2022 r. sprawy ze skargi J. Ł. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącego J.Ł. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie była skarga J. L. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nr [...] z dnia [...] sierpnia 2021 r. w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów.

Skarga została złożona w następującym stanie faktycznym sprawy:

Wnioskiem z dnia [...] września 2017 r. (data wpływu do organu) J. L. (zwany dalej: wnioskodawca, skarżący) zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (zwany dalej: Minister, organ) o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r., poz. 708 ze zm., zwana dalej: ustawa zaopatrzeniowa).

W uzasadnieniu przedmiotowego wniosku wnioskodawca wskazał, iż karierę zawodową rozpoczął od dnia [...] marca 1964 r., natomiast w czynnej służbie pozostawał w okresie od dnia [...] marca 1983 r. do dnia [...] maja 2004 r. Podał, że ze względu na kwalifikacje i doświadczenie w zakresie prowadzenia pojazdów mechanicznych rozkazem Komendanta Milicji Obywatelskiej został przeniesiony ze Szkoły Chorążych Pożarnictwa i od dnia [...] marca 1983 r. pełnił obowiązki na stanowisku kierowcy w Wydziale Transportu Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w K.. Następnie, został przeniesiony do Wydziału "[...]" Służby Bezpieczeństwa, gdzie w okresie od dnia 1 grudnia 1987 r. do marca 1990 r. wykonywał pracę kierowcy, pomimo umieszczenia na etacie wywiadowcy. W lipcu 1990 r. wnioskodawca złożył ślubowanie i od dnia 1 sierpnia 1990 r., aż do zakończenia służby z dniem [...] maja 2004 r. pełnił służbę w Policji. Wskazał, iż był wielokrotnie odznaczany za szczególne zasługi i osiągnięcia służbowe m.in. Brązową Odznaką w Służbie Narodu, Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką Wzorowy Kierowca, Brązową Odznaką za Zasługi w Ochronie Porządku Publicznego, Brązową Odznaką za Zasługi dla Województwa Nowosądeckiego, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużony Policjant.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00