Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2022 r., sygn. II OSK 1259/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska - Rzepecka po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej V. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 1419/20 w sprawie ze skargi V. P. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2020 r., nr [...] w przedmiocie zobowiązania do powrotu oraz zakazu ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 24 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 1419/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę V. P. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców nr DL.WIPO.412.593.2019/KGr z dnia 6 lutego 2020 r. w przedmiocie zobowiązania do powrotu oraz zakazu ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym w sprawie.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Hrebennem w dniu 9 sierpnia 2019 r. wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania skarżącego do powrotu do kraju jego pochodzenia a następnie decyzją z tego samego dnia zobowiązał go do powrotu. Organ stwierdził, że w sprawie zachodzi przesłanka z art. 302 ust. 1 pkt 7 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2094 ze zm., dalej jako ustawa o cudzoziemcach), a także, że nie zachodzi żadna okoliczność wyłączająca z art. 303 ust. 1 tej ustawy. Organ ustalił, że w dniu 23 lipca 2019 r. dokonano wpisu danych skarżącego do wykazu cudzoziemców niepożądanych na terytorium RP oraz do Systemu Informacyjnego Schengen do celów odmowy wjazdu na terytorium państw Schengen. Wpisy te obowiązują do 10 marca 2020 r. w związku z wydaną wcześniej, przez Komendanta Placówki Straży Granicznej w Hrebennem wobec skarżącego, ostateczną decyzją z 22 kwietnia 2018 r. nr BI-KO/8O6/D-ZDP/2018 orzekającą o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu w terminie 15 dni, od dnia doręczenia decyzji oraz o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 1 roku. Podstawą wpisu danych był art. 435 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 438 ust. 1 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach, zgodnie z którym w ww. wykazie umieszcza się i przechowuje dane cudzoziemca, któremu została wydana decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu z orzeczonym zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zakazem wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres określony w decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu, jeżeli orzeczono w niej o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen. Komendant stwierdził, że w tych okolicznościach została wyczerpana dyspozycja art. 302 ust. 1 pkt 7 ustawy o cudzoziemcach, stanowiąca obligatoryjną przesłankę do wydania wobec cudzoziemca decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00