Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 maja 2022 r., sygn. I SA/Wr 679/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędzia WSA Piotr Kieres, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym 5 maja 2022 r. sprawy ze skargi M. S. i W. S. na decyzję Naczelnika D. Urzędu Celno-Skarbowego we W. z [...] kwietnia 2021 r. znak [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2015 r. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. S. i W. S. (dalej również: strona, skarżący) jest decyzja Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu (dalej: NDUCS) z 28 kwietnia 2021 r. znak [...] utrzymująca w mocy własną decyzję z 18 sierpnia 2020 r. znak [...] określającą stronie zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. w kwocie 58 594 zł.

Postępowanie przed organami.

NDUCS przeprowadził kontrole celno-skarbowe wobec M. S. i W. S. w zakresie przestrzegania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. Następnie NDUCS przekształcił ww. kontrole celno-skarbowe w postępowania podatkowe, a w dalszej kolejności połączył ww. postępowania podatkowe.

Jak ustalił organ, w zeznaniu podatkowym za 2015 r. złożonym wspólnie przez M. i W. S. wykazano dochód z zagranicy otrzymany od zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii spółki pod firmą A Ltd. (dalej również: spółka). Udziałowcami ww. spółki są M. S. (20% udziałów) oraz jej mąż W. S. (80% udziałów). Małżonkowie są również członkami zarządu ww. spółki. W załączonej do zeznania podatkowego informacji o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym 2015, jako dochód z zagranicy, o którym mowa w art. 27 ust. 9 i ust. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.; dalej: uPIT), strona zadeklarowała równe kwoty 24 325,21 zł (wyliczone jako suma wynagrodzeń przekazywanych przez spółkę na rachunek bankowy strony, pomniejszonych o kwoty diet przypadające na każdy dzień 2015 r.). Od wypłaconych wynagrodzeń płatnik nie potrącił zaliczek na podatek dochodowy. Na podstawie udostępnionych przez stronę wyciągów bankowych NDUCS uznał, że kwoty comiesięcznego wynagrodzenia (określone każdorazowo w tytule transakcji jako "pensja"), przelane zostały w 2015 r. (w łącznej wysokości 90 574,50 zł) z rachunku który spółka posiadała w banku B S.A., na osobisty rachunek bankowy W. S. w B S.A. Organ ustalił, że ww. rachunki bankowe są prowadzone w B S.A. Oddział w B., a M. i W. S. w 2015 r. byli jedynymi osobami uprawnionymi do dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku bankowym spółki, zaś jego beneficjentem rzeczywistym był W. S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00