Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. IV SA/Wa 306/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Anna Szymańska Sędziowie: sędzia WSA Agnieszka Wąsikowska (spr.) sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. T. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z [...] grudnia 2021 r. nr [...], znak: [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (dalej: Prezesem IPN) decyzją z [...] grudnia 2021 r., Nr [...] odmówił potwierdzenia, że J. P. spełnia warunki, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1255).

Jak wynika z akt sprawy, w związku z odnalezionymi w zasobach archiwalnych IPN dokumentami dotyczącymi wnioskodawcy Naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych Biura Prawnego IPN, pismem z dnia 23 listopada 2021 r. poinformował wnioskodawcę o przysługującym mu na podstawie art. 10 K.p.a. prawie do wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. W dniu 9 grudnia 2021 r. stronie udostępniono dokumenty przedmiotowego postępowania. W piśmie z dnia 9 grudnia 2021 r., wnioskodawca odniósł się do treści udostępnionych mu dokumentów kategorycznie zaprzeczając jakoby kiedykolwiek współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Jak wyjaśnił ww. kontakty i rozmowy z funkcjonariuszami SB miały miejsce po Jego zatrzymaniu, do którego doszło w związku z działalnością opozycyjną prowadzoną przez Wnioskodawcę. Powyższe potwierdza treść notatki z dnia [...] stycznia 1984 r. znajdująca się w aktach o sygn. [...], sporządzona w trakcie zatrzymania ww. przez SB. Skarżący podkreślił również, że w aktach sprawy brak jest jakichkolwiek dokumentów wskazujących na dobrowolne wyrażenie zgody na współpracę z SB. Jak podkreślił ww., w trakcie prowadzonej działalności opozycyjnej był kilkakrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany, grożono mu i jego najbliższym śmiercią. W wyjaśnieniach ww. podkreślił, że nie podjął żadnej współpracy z SB, nie przekazywał informacji SB. Stanowczo zaprzeczył również, insynuacjom jakoby w maju 1982 r. zgodził się na dobrowolną współpracę z organami bezpieczeństwa państwa oraz na przekazywanie donosów na działaczy opozycji, z którymi prowadził działalność w ramach struktur NSZZ "S". Ww. podkreślił również, że brak jest dowodów na przekazywanie ww. informacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00