Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. III SA/Gl 1625/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Fleszer (spr.), Sędzia WSA Adam Gołuch, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi A. J. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za niezastosowanie się do obowiązku poddania się kwarantannie 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...] r. nr [...], 2. umarza postępowanie administracyjne, 3. zasądza do [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. na rzecz skarżącej kwotę [...] ([...]) złote tytułem wynagrodzenia kuratora.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 21 października 2021 r. A.J. (dalej: Skarżąca) złożyła skargę na decyzję [...] Państwowego Inspektora Sanitarnego w K. (dalej [...]PIS) z dnia [...] r. w sprawie nałożenia obowiązku kwarantanny od 29 marca 2020 r. do 11 kwietnia 2020 r.
Z akt administracyjnych wynika, że decyzją z dnia [...] r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G. (dalej: PPIS) wymierzył Skarżącej karę pieniężną w wysokości [...] zł za niezastosowanie się do obowiązku poddania się kwarantannie w związku z przekroczeniem w dniu 28 marca 2020 r. granicy państwowej w celu udania się do miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP.
Przedmiotowa decyzja została wydana na podstawie art. 48a ust. 1 pkt 1, ust. 3 pkt 1 w zw. z art. 46b pkt 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r., poz. 1845 ze zm.; dalej u.z.z.z.) oraz § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 566 ze zm.). PPIS wymierzenie kary pieniężnej uzasadnił tym, że z dniem 20 marca 2020 r. został wprowadzony na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii. Skarżąca przekroczyła w dniu 28 marca 2020 r. granicę państwową w celu udania się do miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegała obowiązkowej kwarantannie przez okres 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy. W dniu 11 kwietnia 2020 r. Skarżąca naruszyła ustawowy obowiązek poddania się kwarantannie, albowiem opuściła miejsce odbycia kwarantanny w Z. przy ul. [...], co ustalono w oparciu o opis zdarzenia utrwalony w notatce urzędowej funkcjonariuszy Policji z dnia 11 kwietnia 2020 r.