Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Wa 1778/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Monika Sawa (spr.), sędzia WSA Bożena Marciniak, asesor WSA Anna Fyda-Kawula, , Protokolant referent Anna Kaczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi T. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji i postanowienia oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] czerwca 2021 r. nr [...] Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w [...] (Minister/organ) po rozpatrzeniu wniosku T. B., odmówił stwierdzenia nieważności postanowienia Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2010 r., znak: [...], o zawieszeniu postępowanie w sprawie wydania decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty za mienie pozostawione przez M. S. i M. L. poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej we [...] oraz decyzji Wojewody [...] z dnia [...] września 2013 r., znak: [...] o umorzeniu postępowanie w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez M. S. i M. L. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, we [...], przy ul. [...].

Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 23 grudnia 2008 r. T. B. oraz w dniu 29 grudnia 2008 r. J. K. złożyli do Wojewody [...] wnioski o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez M. S. i M. L. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, we [...], przy ul. [...]. Do wniosku J. K. załączono m.in.,, wskazanie osoby uprawnionej do rekompensaty" z dnia 3 grudnia 2008 r., z podpisem uwierzytelnionym notarialnie, w którym W. K. oświadczył, że jako osobę uprawnioną do uzyskania prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez M. S. z d. L. nieruchomości poza obecnymi granicami RP we [...], wskazuje swojego syna – J. K. Organ wskazał, że zgodnie z postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 25 marca 1993 r., sygn. akt II Cr 257/93, zmieniającym postanowienie Sądu Rejonowego dla [...] w [...] z dnia [...] września 1992 r., sygn. akt I Ns 1147/92/S, spadek po M. S., zmarłej dnia [...] października 1991 r. w [...], na podstawie ustawy nabyli siostrzeniec spadkodawczyni W. K. i jej bratanek T. B., obaj po 1/2 części. Decyzją z dnia [...] stycznia 1995 r. Kierownika Urzędu Rejonowego w [...], znak; [...], orzeczono zmianę nazwiska T. B., polegającego na dodaniu do obecnego nazwiska drugiego członu – L. Pismem z dnia 20 sierpnia 2009 r. Wojewoda [...] wezwał J. K. i T. B. do uzupełnienia wniosku o dokumenty wskazane w art. 6 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. w terminie 6 miesięcy od doręczenia wezwania. Pismem z dnia 21 lutego 2020 r. T. B. oraz pismem z dnia 16 lutego 2010 r. J. K. złożyli do organu wojewódzkiego wnioski o zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty za mienie pozostawione przez M. S. poza obecnymi granicami państwa polskiego we [...]. Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2010 r., znak: [...], Wojewoda [...] zawiesił postępowanie administracyjne na wniosek Pana T. B. oraz J. K. w sprawie wydania decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty za mienie pozostawione przez M. S. i M. L. poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej we [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00