Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. IV SA/Wr 3/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Radom, sędzia WSA Ewa Kamieniecka (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi E. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
W dniu 31 sierpnia 2021 r. E. B. złożyła do Ośrodka Pomocy Społecznej w B.wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem A. B. (lat 46), który jest osobą niedowidzącą i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym do dnia 20 czerwca 2024 r.
Decyzją z dnia [...] września 2021 r. nr [...] Burmistrz B. odmówił wnioskodawczyni przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym mężem. Organ pierwszej instancji wyjaśnił, że warunkiem przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest powstanie niepełnosprawności przed 18 rokiem życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do 25 roku życia. Natomiast niepełnosprawność męża strony powstała w 39 roku życia. Poza tym osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim i współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto charakter wykonywanych przez stronę czynności opiekuńczych nie wskazuje na konieczność rezygnacji przez stronę z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad mężem, bowiem z wywiadu środowiskowego wynika, ze wszystkie czynności można wykonywać po pracy lub w dni wolne od pracy.
W odwołaniu od decyzji strona wniosła o uchylenie decyzji organu pierwszej instancji, wskazując że mąż jest osobą niedowidzącą (na jedno oko nie widzi w ogóle, a na drugie widzi bardzo słabo). Z uwagi na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego data powstania niepełnosprawności nie ma znaczenia. Niezrozumiałe jest też twierdzenie organu, że małżonek nie może otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad drugim małżonkiem. Ponadto osoba niedowidząca wymaga opieki przez 24 godziny na dobę, a opieka ta ma różny charakter w zależności od potrzeb.