Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2022 r., sygn. III SA/Kr 1434/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura (spr.) Sędziowie: SWSA Tadeusz Kiełkowski ASR WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi A. M. i J. M. na akt Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej z dnia [...] 2021 r., znak: [...] w sprawie odmowy skierowania na szkolenie grupowe dla kandydatów do przysposobienia dziecka oddala skargę
Uzasadnienie
Aktem z dnia 12 lipca 2021 r., Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, skierował do A. i J. M. (dalej: skarżący), uzasadnienie negatywnej oceny wstępnej oraz brak kwalifikacji skarżących do odbycia szkolenia grupowego dla kandydatów do przysposobienia dziecka.
Komisja kwalifikacyjna OA, na podstawie art. 172 ustęp 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 332, dalej: ustawa), podjęła w dniu 31 maja 2021 r. decyzję o negatywnej ocenie wstępnej do przysposobienia, i co za tym idzie niezakwalifikowaniu skarżących do szkolenia grupowego dla kandydatów do przysposobienia dziecka.
Na uzasadnienie organ wskazał, że skarżący zgłosili się do OA w dniu [...] 2019 r., deklarując chęć przysposobienia dziecka. Zostały im wówczas przedstawione wymogi i procedury obowiązujące w OA. Komplet dokumentów skarżący złożyli w dniu [...] 2019 r. Sytuacja osobista, rodzinna, mieszkaniowa i finansowa rodziny była rozpoznawana na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Wynikało to m in. z nieobecności skarżącego bądź obydwojga małżonków w kraju oraz stanu epidemii na świecie. Terminy spotkań były dostosowywane do okresów pobytu obydwojga małżonków w Polsce. Kandydaci prosili o przekładanie spotkań np. wywiadu w miejscu zamieszkania, w związku z nieobecnością skarżącego w kraju.
Z obydwojgiem małżonków przeprowadzono rozmowy psychologiczne indywidualne i małżeńskie, badania testowe oraz wywiad w miejscu zamieszkania.