Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2022 r., sygn. IV SA/Wa 132/22
Warszawa, 22 kwietnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Kaja Angerman (spr.) Sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska Sędzia WSA Tomasz Wykowski po rozpoznaniu 22 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. O. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska decyzją z [...] listopada 2021 r., Nr [...] po rozpatrzeniu odwołania M. O., utrzymał w mocy decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w K. umarzającą postępowanie w sprawie wydania decyzji w trybie art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z 2020 poz. 2187) nakładającej obowiązek przeprowadzenia działań naprawczych w odniesieniu do szkody w środowisku, w związku z powzięciem informacji o zniszczeniu na działkach gruntowych o nr ew. [...] i [...], obręb [...], gmina [...], chronionego siedliska przyrodniczego.
Decyzja była wynikiem następujących ustaleń faktycznych i oceny prawnej.
M. O. w wiadomości e-mail przesłanej w dniu 24 września 2019 r. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w K. zgłosiła, iż w okresie od dnia 21 czerwca do dnia 17 lipca 2019 r., na działkach nr [...] i [...] w K., została wycięta kępa leśna. W następnej korespondencji e-mail z dnia 24 i 25 września 2019 r. Skarżąca uzupełniała materiał dowodowy o zdjęcia terenu działek przed i po wycięciu drzew oraz o mapę Google Maps, na której oznaczono kępę drzew oraz miejsce jej złożenia po wycięciu.
Zgłaszająca wyjaśniła, że wycięcie drzew nastąpiło w skutek przygotowywania terenu pod budowę gazociągu. W świetle dokonanych przez nią ustaleń "(...) las ten nie tylko nie miał być wycięty ale miał być objęty szczególną ochroną w trakcie prowadzenia inwestycji, poprzez zastosowanie przekroczenia bezwykopowego obejmującego jednocześnie koryto rzeki W.". Ponadto, według "Projektu budowlanego dla gazociągu wysokiego ciśnienia [...] 8,4 Mpa od tłoczni P. do węzła T., część "Inwentaryzacja drzew i krzewów oraz plan gospodarki zielenią Operat taksacyjny lasów", las ten został oznaczony jako siedlisko przyrodnicze o kodzie 91EO - "zadrzewienia nadrzeczne". Jak wyjaśniła strona, do czasu zapoznania się z projektem budowlanym udostępnionym jej we wrześniu 2019 r., nie była świadoma, że kępa drzew na jej działce ma status siedliska o kodzie 91 EO.