Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 1950/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 1598/17 w sprawie ze skargi A.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2013 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1598/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 lutego 2017 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2013 r.

Sąd I instancji podzielił stanowisko organów podatkowych, które uznały, że faktury na zakup paliwa wystawione przez H. [...] sp. z o.o. w P. na rzecz skarżącej, prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą PHU M. [...], nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych i na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nich wykazany.

W rozpatrywanej sprawie organy nie kwestionowały, że obrót towarem udokumentowanym spornymi fakturami miał charakter rzeczywisty. Jednakże zebrany materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości, że wskazana w decyzji grupa osób prowadziła działalność ukierunkowaną na wyłudzenie podatku i w tym celu zakładała podmioty gospodarcze, będące "słupami", w tym H. [...] sp. z o.o. Z zeznań członków grupy wynika w jaki sposób i przy udziale jakich osób dochodziło do założenia ww. podmiotów tzw. znikających podatników. Ponadto organy podatkowe zdaniem Sądu dowiodły, że skarżąca świadomie uczestniczyła w przestępczym procederze. Dowody zebrane podczas postępowania karnego wykazały, że należycie umocowany do reprezentowania firmy skarżącej i faktycznie nią zarządzający mąż A.M., czynnie współpracował z ww. grupą, brał udział w dzieleniu się wyłudzonym podatkiem, organizował dostawy towarów i przekazał członkom grupy protokół z przesłuchania w organie kontroli skarbowej w celu uzgadniania zeznań. Wobec tego Sąd I instancji ocenił, że bez znaczenia są powoływane przez nią działania zmierzające rzekomo do weryfikacji kontrahenta i mające świadczyć o należytej staranności skarżącej w kontaktach ze spółką H. [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00