Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 kwietnia 2022 r., sygn. III SA/Kr 28/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie : WSA Tadeusz Kiełkowski (spr.) WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Wojewody z dnia [...] 2021 r. znak [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę
Uzasadnienie
Wojewoda decyzją z dnia 9 listopada 2021 r., znak [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.) oraz art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 510 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania J. T. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...] 2021 r., znak: [...], orzekającej o odmowie wymeldowania z pobytu stałego J. T. z lokalu nr [...] przy ul. N w K – uchylił zaskarżoną decyzję Prezydenta Miasta w całości i orzekł o wymeldowaniu J. T. z pobytu stałego z ww. lokalu.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organu I instancji wskazano, że na wniosek J. T., współwłaściciela lokalu przy ul. N w K, wszczęto postępowanie w sprawie wymeldowania J. T. z miejsca pobytu stałego pod ww. adresem. We wniosku podano, że J. T. od grudnia 2020 r. mieszka w lokalu przy ul. M w K, którego jest współwłaścicielką. Przeprowadziła się dobrowolnie zabierając ze sobą rzeczy osobiste. Wnioskodawca wyjaśnił, że nieruchomość przy ul. N stanowi majątek wnioskodawcy i M. T. Do wniosku zostały dołączono m.in. wyrok Sądu Okręgowego, Wydział XI Cywilny – Rodzinny z dnia 14 stycznia 2019 r., sygn. akt [...].
Następnie organ powołał się na pismo J. T. z dnia 27 maja 2021 r., w którym pełnomocnik strony poinformował m.in. o tym, że Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] 2017 r., znak: [...], orzekł o odmowie wymeldowania z pobytu stałego A. T. – siostry J. T. (sprawa meldunkowa prowadzona równolegle) z lokalu przy ul. N w K. Wojewoda decyzją z dnia [...] 2017 r., znak: [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Prezydenta Miasta. Dalej pełnomocnik oświadczył, że J. T. "regularnie odwiedza swoją matkę M. T., spędzając w mieszkaniu znaczną ilość czasu w przeciągu każdego tygodnia", partycypuje w kosztach utrzymania przedmiotowego lokalu, wspierając matkę w ponoszeniu opłat eksploatacyjnych. W mieszkaniu ma pokój do wyłącznego korzystania, rzeczy osobiste oraz klucze do lokalu. Nie zerwała więzi z mieszkaniem, które jest jej domem rodzinnym. Dalej organ I instancji przytoczył zeznania wnioskodawcy, z których wynikało m.in. to, że aktualnie w lokalu pod ww. adresem mieszka on oraz jego była żona M. T. Wnioskodawca poinformował, że córka J. T. sama podjęła decyzję o wyprowadzeniu się z przedmiotowego mieszkania w styczniu 2021 r. (...) i od końca kwietnia 2021 r. do chwili obecnej nie przebywa w miejscu stałego zameldowania, nie nocuje w tym mieszkaniu, nie gotuje, nie sprząta. J. T. zeznał, że J. T. mieszka w mieszkaniu przy ul. M w K, które odziedziczyła wraz z siostrą A. po dziadkach. Organ I instancji powołał się też na zeznania J. T., złożone przed Sądem Rejonowym, Wydział Cywilny z 4 lutego 2021 r., sygn. akt [...] (w sprawie z wniosku M. T. przy uczestnictwie J. T. o podział majątku wspólnego), w których ww. oświadczyła, że: "z domu rodzinnego wyprowadziłam się z końcem grudnia 2020/początkiem stycznia 2021 (...) Ja wyprowadziłam się, posiadam w domu rzeczy osobiste, bywam też tam w ciągu tygodnia (...)." Przytoczono również złożone do protokołu oświadczenie J. T., w którym podała: "(...) mieszkam obecnie zarówno w miejscu stałego zameldowania jak i w lokalu przy ul. M w K. Taka sytuacja trwa od grudnia 2020 r. z uwagi na trudną sytuację rodzinną i sprawy zawodowe związane z koniecznością prowadzenia pracy zdalnej, dostępu do Internetu i odpowiednich warunków. W miejscu stałego zameldowania nie mam odpowiednich warunków do pracy zawodowej, chodzi o nieodpowiednie zachowanie ojca, brak ciszy i spokoju (...). W miejscu stałego zameldowania ja wraz z siostrą A. zajmujemy od zawsze pokój, który znajduje się na drugiej kondygnacji mieszkania, obok pokoju zajmowanego przez mamę. Z uwagi na złe relacje z ojcem mało korzystam z kuchni, posiłki; spożywam w swoim pokoju. Czasem robię pranie wspólnie z mamą i sprzątam w swojej części. Czasem nocuję w tym mieszkaniu, średnio kilka razy w miesiącu, poza tym śpię w mieszkaniu przy ul. M w K. Z uwagi na zakaz ojca nie przyjmuję w miejscu stałego zameldowania żadnych gości (...). Obie z siostrą traktujemy to mieszkanie jako dom rodzinny i nie zamierzamy go opuścić".