Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2022 r., sygn. I GSK 568/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Banku Gospodarstwa Krajowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lutego 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 4673/21 w sprawie ze skargi (...) na informację Banku Gospodarstwa Krajowego z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie pozostawienia protestu bez rozpoznania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Bank Gospodarstwa Krajowego zaskarżył skargą kasacyjną wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 lutego 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 4673/21. Wyrokiem tym na skutek skargi(...). Sąd I instancji stwierdził, że pozostawienie przez Bank Gospodarstwa Krajowego protestu (...) bez rozstrzygnięcia było nieuzasadnione i przekazał sprawę do ponownego rozstrzygnięcia przez Instytucję pośredniczącą.
Sąd I instancji wydał zaskarżony wyrok w następującym stanie sprawy:
(...). w W. (dalej: Skarżąca lub Spółka) złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 projektu pt. "Wdrożenie inspekcji mobilnej i dokumentacji obrazowej dla systemu kontroli jakości w ramach zrealizowanego projektu B+R", został zgłoszony w ramach poddziałania 3.2.2. Kredyt na innowacje technologiczne (3. Oś priorytetowa: Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach)". Wniosek został negatywnie oceniony przez Instytucję Pośredniczącą – Bank Gospodarstwa Krajoweg0 - rozstrzygnięciem z (...) r. Skarżąca wniosła protest od tego rozstrzygnięcia. Protest ten został pozostawiony bez rozpoznania z powołaniem się na art. 66 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 818 ze zm., dalej: "ustawa wdrożeniowa") z uwagi na wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w ramach działania. W dniu 5 sierpnia 2021 r. Instytucja Zarządzająca (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) przekazała bowiem informację o wyczerpaniu kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w ramach przedmiotowego poddziałania 3.2.2. Kredyt na innowacje technologiczne Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.