Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Rz 104/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Jacek Boratyn, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska, Sędzia WSA Piotr Popek /spr./, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 21 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi K. P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. z dnia [...] grudnia 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2017 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2021r., nr [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: DIAS) po rozpatrzeniu odwołania K. P. (dalej: podatnik/skarżący) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego (dalej: NUS) z dnia [...] września 2021r., nr [...], odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2017r. w kwocie [...] zł.

Jak wynika z akt sprawy, podatnik wystąpił do NUS z wnioskiem

o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2017r. w kwocie [...] zł, pobranego przez płatnika (Ministerstwo Spraw Zagranicznych).

Podatnik wskazał, że w 2017r. płatnik wypłacił mu wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka Rady do Spraw Polaków poza Granicami Kraju (dalej: Rady), od którego bezzasadnie pobrał zaliczki na podatek dochodowy. Zdaniem Skarżącego, przychody te podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 2032 ze zm. – dalej: u.p.d.o.f.). Podatnik argumentował, że wypłacone wynagrodzenie powinno być zaliczone do przychodów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich (art. 13 pkt 5 u.p.d.o.f.). Według niego, wypełnianie obowiązków członka Rady ma charakter obywatelski, a pobierane wynagrodzenie z tego tytułu należy zakwalifikować jako dietę, podlegającą zwolnieniu od podatku dochodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00