Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Po 702/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: starszy sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi "A" na interpretację indywidualną Dyrektora [...] z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie opłaty od środków spożywczych oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] października 2020 r., uzupełnionym pismami z [...] i [...] maja

2021 r., "A" S.A. Oddział w Polsce (dalej jako: "spółka" lub "skarżąca") wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opłaty od środków spożywczych w zakresie obliczania wysokości tejże opłaty dla piwa bezalkoholowego smakowego.

Wniosek został przekazany, według właściwości, Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej, dalej do Ministerstwa Zdrowia, i ponownie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Przedstawiając we wniosku zdarzenie przyszłe wskazano, że "A" jest dystrybutorem piwa w wielu państwach UE. W Polsce ww. spółka posiada Oddział, na którego zlecenie piwo jest wytwarzane przez browary zlokalizowane w Polsce i należące do innej spółki z Grupy "B". Z uwagi na wzmożone w ostatnich latach zainteresowanie konsumentów piwem bezalkoholowym, spółka zdecydowała się także na produkcję a następnie sprzedaż piwa bezalkoholowego, w tym piwa bezalkoholowego o smaku owocowym. W procesie technologicznym piwa bezalkoholowego smakowego wyróżniamy następujące etapy produkcji: 1. Mieszanie surowców (koncentrat piwa/piwo bazowe, woda odtleniona, syrop cukrowy i inne dodatki o ile występują w recepturze np. ekstrakt słodowy); 2. Dodanie zaprawy smakowej; 3. Mieszanie przy zachowaniu odpowiedniego ciśnienia i temperatury; 4. Zwolnienie do rozlewu; 5. Pakowanie piwa.

Spółka wskazała, że produkcja piwa bezalkoholowego smakowego poprzedzona jest produkcją koncentratu piwa bądź piwa bazowego (dalej jako: "piwo"). Koncentrat piwa i piwo bazowe są niezbędnym składnikiem wykorzystywanym do wyprodukowania bezalkoholowego piwa smakowego. Jednym z etapów produkcji koncentratu i piwa bazowego jest proces fermentacji, w wyniku którego w piwie dochodzi do naturalnego powstania cukrów prostych tj. głównie glukozy, fruktozy, sacharozy i maltozy. Spółka zaznaczyła, że na etapie produkcji piwa o naturalnym smaku, a więc takiemu któremu nie nadano jeszcze smaku owocowego, nie są dodawane cukry lub inne substancje słodzące. Cukry oraz inne substancje słodzące bądź zawierające cukier dodawane są dopiero na etapie produkcyjnym produktu finalnego, tj. piwa bezalkoholowego smakowego. Piwo, któremu nie został nadany inny niż naturalny smak (np. owocowy) i które nie zostało dosłodzone posiada zatem w swoim składzie wyłącznie cukry, które występują w piwie naturalnie (analogicznie jak cukier naturalnie występujący w owocach), będące produktem rozkładu węglowodanów, tj. cukrów złożonych, które znajdują się w słodzie z którego produkowane jest piwo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00