Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2022 r., sygn. II GSK 349/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 października 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 1101/21 w sprawie ze skargi O. Ś. w B. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

UZASADANIENIE

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 11 października 2021 r., działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako: "p.p.s.a.") uwzględnił skargę O. Ś. W B. (dalej jako: "skarżąca") na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2021 r., w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, uchylając tą decyzję, umarzając postępowanie administracyjne oraz zasądzając zwrot kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia powyższą decyzją stwierdził objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym T. Dz. (dalej jako: "uczestnik postępowania", "ubezpieczony") z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług, na rzecz skarżącej, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Organ wskazał, że na podstawie umowy z dnia 2 grudnia 2016 r. której przedmiotem był: ,, (...) udział w spektaklu "[...]" w charakterze solisty (partia [...]) (...)" w dniu [...] grudnia 2016 r. uczestnik postępowania brał w nim udział w charakterze solisty.

W ocenie organu uczestnikowi nie zlecono wykonania konkretnego dzieła, a wyłącznie staranne wykonanie czynności w charakterze muzyka orkiestry niezbędnych do realizacji zadania określonego w umowie. Artysta miał odgórnie narzucone obowiązki - uczestniczenie w spektaklu w konkretnym dniu, a także udział w wyznaczonych próbach. Nie można więc było uznać, że wykonanie przez uczestnika postępowania konkretnej partii w trakcie wydarzenia miało niestandardowy, indywidualny i twórczy charakter dzieła. Tym bardziej nie można przyjąć, zdaniem organu, że odrębne dzieło tworzy każdy z występujących w spektaklu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00