Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Bk 45/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie asesor sądowy WSA Justyna Siemieniako, sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi Burmistrza Miasta W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie nieprzystąpienia do egzekucji na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych na spółkę z o.o. celem uregulowania należności pieniężnych z tytułu podatku od środków transportu oddala skargę

Uzasadnienie

I. Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym:

1. Burmistrz Miasta W. (dalej jako: Burmistrz), działając jako wierzyciel, skierował do Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. (dalej jako: NUS, Naczelnik) tytuły wykonawcze o numerach: [...] wystawione na B. sp. z o. o. (dalej jako: B., Spółka) celem dochodzenia nieopłaconego podatku od środków transportu za okresy 1 lipca 2019 r. – 31 grudnia 2019 r. oraz 1 stycznia 2020 r. – 31 grudnia 2020 r.

2. Naczelnik pismem z dnia [...] kwietnia 2021 r. Nr [...] zawiadomił wierzyciela o nieprzystąpieniu do egzekucji wobec Spółki. Po przeprowadzeniu badania dopuszczalności egzekucji administracyjnej, w oparciu o zebrany materiał dowodowy Naczelnik stwierdził, iż w ewentualnej egzekucji nie jest możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne.

3. Wierzyciel, korzystając z uprawnienia przysługującego mu na podstawie art. 29 § 2a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1427 z późn. zm., dalej jako: u.p.e.a.), złożył do organu egzekucyjnego wniosek o wydanie przez Naczelnika postanowienia o nieprzystąpieniu do egzekucji.

4. W związku z wnioskiem Naczelnik w dniu [...] maja 2021 r. wydał postanowienie Nr [...] o nieprzystąpieniu do egzekucji. Organ egzekucyjny przyjął, iż ustalenia odnośnie stanu majątkowego Spółki poczynione w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na podstawie innych tytułów wykonawczych wystawionych celem dochodzenia należności pieniężnych w podatku od towarów i usług i podatku od osób fizycznych mają przełożenie na przedmiotową sprawę i skutkują odmową przystąpienia do egzekucji. Organ egzekucyjny poinformował, iż w latach 2019 - 2020 kierował do Banku Spółdzielczego w W., Alior Banku, Banku Spółdzielczego w O., Banku PKO BP S.A. zawiadomienia o zajęciu należnych Spółce wierzytelności z rachunków bankowych i wkładów oszczędnościowych. Umowy o prowadzenie rachunków bankowych z ww. bankami zostały rozwiązane, a Bank PKO BP S.A. poinformował o zbiegu egzekucji administracyjnych, których prowadzenie przejął Dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00