Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Wr 106/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Władysław Kulon (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Protokolant Wiktoria Sojka-Ratajczyk po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi J.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 1 grudnia 2021 r. nr SKO 4131/43/2021 w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania decyzji ustalającej dopuszczalny poziom hałasu przenikającego do środowiska oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wywiedzionej przez J. S. (dalej strona, skarżąca) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu, (dalej - SKO, Kolegium, organ II instancji) w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania decyzji ustalającej dopuszczalny poziom hałasu przenikającego do środowiska. W świetle przedłożonych akt administracyjnych stan sprawy, w której zapadło kwestionowane rozstrzygnięcie, kształtował się następująco.
Postępowanie w niniejszej sprawie posiada wieloletni charakter, bowiem wystąpieniem jeszcze z 2010 r. zażądano od Starosty Ząbkowickiego interwencji w związku z emisją hałasu z Zakładu Przerobu Kamienia w miejscowości S. H. [...] należącym do przedsiębiorstwa "P." Z. i R. W. Sp. j. z siedzibą w B. K. Organ I instancji wystąpił do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu Delegatura w Wałbrzychu z wnioskiem o przeprowadzenie pomiarów hałasu emitowanego przez ten zakład, zaś dostarczone wyniki stanowiły podstawę do wydania w dniu [...] r. decyzji nr [...], którą Starosta ustalił dla Zakładu Przerobu Kamienia dopuszczalny poziom hałasu przenikającego do środowiska. Na skutek złożonego odwołania SKO uchyliło tę decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. Ponownie badając sprawę organ I instancji stosując się do kierunków badania sprawy wskazanych mu przez organ odwoławczy zmierzał m.in. do ustalenia przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W tym celu wystąpiono do Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich o podanie etapu prac planistycznych. Po uzyskaniu informacji, że prace planistyczne mają być sfinalizowane na początku 2012 r., Starosta Ząbkowicki postanowieniem z dnia [...] r., nr [...] zawiesił postępowanie w sprawie wyjaśniając, że zapisy planu miejscowego mają znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, w związku z tym należało zawiesić postępowanie do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zażalenie złożone m.in. przez skarżącą na wyżej wskazane postanowienie zostało złożone z uchybieniem terminu, co Kolegium stwierdziło postanowieniem z dnia [...] r., nr [...]. Względem innych zażaleń SKO orzekło decyzją z dnia [...] r., nr [...], którą umorzono postępowanie zażaleniowe ze względu na brak przymiotu strony autorów zażalenia.