Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. I OSK 2212/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Dybowski po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.J. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 maja 2022 r. sygn. akt I SAB/Wa 175/22 w sprawie ze skargi P.J. na bezczynność Wójta Gminy Siedlce w przedmiocie rozpatrzenia wniosku postanawia oddalić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Postanowieniem z 24 maja 2022 r. sygn. akt I SAB/Wa 175/22 (dalej postanowienie z 24 maja 2022 r.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie: 1. odrzucił skargę P. J. na bezczynność Wójta Gminy Siedlce w przedmiocie rozpatrzenia wniosku; 2. zwrócił skarżącemu 100 zł uiszczone tytułem wpisu sądowego od skargi.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że niniejsza sprawa nie mieści się w katalogu aktów i czynności poddanych kognicji sądu administracyjnego, zawartym w art. 3 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej ppsa), co czyni skargę na bezczynność niedopuszczalną. Skarżący zarzuca organowi bezczynność w przedmiocie rozpoznania jego wniosku z 31 stycznia 2022 r., w którym wniósł o udzielenie odpowiedzi na pismo dotyczące organizacji spotkania w Urzędzie Gminy Siedlce z udziałem Wójta, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Siedlcach oraz G. R. i D. L. W piśmie tym skarżący domagał się niezwłocznego podjęcia działań przewidzianych ustawą o pomocy społecznej, w tym związanych z ustaleniem, czy w sprawie występują osoby bezdomne w rozumieniu art. 6 pkt 8 in fine ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ([Dz.U. z 2020 r. poz. 1876, zm. poz. 2369] dalej ups), z udziałem skarżącego jako strony w rozumieniu art. 28 kpa. Sąd I instancji stwierdził, że wniosek skarżącego sprowadza się w istocie do żądania wszczęcia przez organ postępowania w trybie ustawy o pomocy społecznej w stosunku do G. R. i D. L. (dalej zainteresowani). Skarżący nie może skutecznie wszcząć postępowania w tym zakresie, ponieważ świadczenia z pomocy społecznej udzielane są na wniosek osób zainteresowanych taką pomocą. Sąd stwierdził, że niedopuszczalna jest skarga na bezczynność organu. By można było mówić o opieszałości organu w załatwieniu konkretnej sprawy administracyjnej, musi istnieć zawisłe przed tym organem postępowanie. Zdaniem Sądu I instancji, taka sytuacja w tej sprawie nie występuje (k. 17-19 akt sądowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00