Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Wa 1251/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędzia WSA Danuta Kania (spr.), Sędzia WSA Karolina Kisielewicz, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi A. S. na postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia [...] maja 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie jest skarga A. S. (dalej: "strona", "skarżąca") na postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: "Szef KAS", "organ II instancji") z dnia [...] maja 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia, że stosunek służbowy trwał od dnia [...] marca 2017 r. do dnia [...] listopada 2020 r.

Powyższe postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Pismem z dnia [...] kwietnia 2021 r. A. S. złożyła pozew o ustalenie, że jej stosunek służbowy jako funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej w Izbie Administracji Skarbowej w [...] trwał od dnia [...] marca 2017 r. do dnia [...] listopada 2020 r. Ponadto wniosła o przywrócenie terminu do złożenia pozwu.

Sąd Rejonowy w [...] postanowieniem z dnia [...] stycznia 2022 r. sygn. akt [...] stwierdził swoją niewłaściwość i przekazał sprawę o ustalenie istnienia stosunku służby i przywrócenie do służby do rozpoznania Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w [...] (dalej: "Dyrektor IAS", "organ I instancji"). W uzasadnieniu postanowienia Sąd stwierdził, że roszczenie strony nie konstytuuje sprawy cywilnej w rozumieniu art. 1 k.p.c. Roszczenie o ustalenie stosunku służby czy o przywrócenie do służby w charakterze funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej na poprzednich warunkach jest bowiem sprawą o ochronę stosunku służbowego oraz istotnych jego elementów, która podlega kontroli instancyjnej w postępowaniu administracyjnym oraz kontroli sądów administracyjnych. Sąd powołał się w tym zakresie na orzecznictwo Sądu Najwyższego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00