Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.801.2023.2.AD
Możliwość zakwalifikowania wydatków związanych z zawodowym uprawianiem sportu do kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 19 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami: z 17 stycznia 2024 r. (wpływ 22 stycznia 2024 r.), z 26 stycznia 2024 r. (wpływ 5 lutego 2024 r.) oraz z 7 lutego 2024 r. (wpływ 12 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zawodowo zajmuje się Pan sportem (...) (bierze udział w (...)).
Jest Pan (...) na kontrakcie zawodowym. Nadto świadczy usługi reklamowe, które polegają na sprzedaży miejsca reklamowego na swojej odzieży, ubraniu (...), (...) etc. W tym celu ma zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą.
Czynności wykonywane przez Pana w ramach działalności gospodarczej są sklasyfikowane pod następującymi kodami PKD:
–pozostała działalność związana ze sportem (PKD 93.19.Z);
–działalność agencji reklamowych (PKD 73.11 .Z);
–pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach (PKD 73.12.D).
Zaznacza Pan, że przeważającą, główną i najważniejszą Pana działalnością jest zawodowe uprawianie sportu (...) i to ono „generuje” pozostałe rodzaje działalności gospodarczej takie jak usługi reklamowe. To dzięki zawodowemu uprawianiu sportu (...) jest zainteresowanie Pana osobą i usługami reklamowymi, które Pan świadczy.
By móc uprawiać zawodowo sport (...) podpisał Pan z jednym z klubów (...) w Polsce, występującym na najwyższym szczeblu rozgrywek (...) umowę, z której wynika m.in., że jest Pan zobowiązany do uczestniczenia w treningach (które trwają po kilka godzin każdego dnia w skali miesiąca) oraz do uczestniczenia w (...).
Z tytułu podpisanej umowy z jednym z klubów (...) w Polsce, otrzymuje Pan wynagrodzenie, które uzależnione jest od zdobytych punktów w zawodach sportowych.
Podkreślenia wymaga fakt, że działalności gospodarczej Pana w dziedzinie uprawiania zawodowo sportu towarzyszy nie tylko ponoszenie znaczących wydatków finansowych m.in. na utrzymanie (...), ale również niezmiernie ważna jest dla Pana dyscyplina w życiu codziennym. Spowodowane jest to tym, że z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej jest Pan narażony na liczne kontuzje oraz szereg różnego rodzaju niekorzystnych dla swojego zdrowia czynników, które mogą powodować poważny uszczerbek na zdrowiu lub nawet wręcz utratę życia. Poza możliwością utraty życia jest Pan narażony na różnego rodzaju schorzenia, m.in związane z układem krążenia, wadami postawy (w tym schorzeniami kręgosłupa), znaczącym pogorszeniem się stanu psychicznego zdrowia. Wszelkie ryzyko odniesienia przejściowych lub trwałych obrażeń fizycznych i psychicznych spoczywa na Panu.
W związku z powyższym, z uwagi na specyfikę wykonywanej działalności gospodarczej - zawodowe uprawianie sportu (...), jest Pan zobowiązany do ponoszenia comiesięcznych wydatków takich jak:
a)korzystanie z usług fizjoterapeuty;
b)korzystanie z usług psychologa;
c)zakup diety pudełkowej dla zawodowych sportowców;
d)zakup karnetu wstępu na siłownie;
e)zakup odżywek i suplementów dla zawodowych sportowców;
f)zakup specjalnych ubrań, w tym ubrań ochronnych do uprawiania zawodowo sportu.
Wydatki te jest Pan zobowiązany ponosić, w celu zniesienia ogromnego wysiłku fizycznego oraz psychicznego, jaki ma miejsce z uwagi na odbywane treningi sportowe oraz uczestniczenia w zawodach (...), albowiem jest Pan zmuszony w sposób ciągły i nieustanny pozostawać w dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej.
Należy wskazać, że zabiegi fizjoterapeutyczne, korzystanie z terapii psychologicznej oraz korzystanie z siłowni jest niezbędne dla Pana w celu utrzymania prawidłowej kondycji fizycznej.
Nadto, zakup diety pudełkowej dla zawodowych sportowców oraz odżywek i suplementów dla zawodowych sportowców przyczynia się do otrzymania prawidłowej wagi Pana ciała oraz zapewnia dostarczenie organizmowi Pana niezbędnej ilości węglowodanów, które są niezbędne do otrzymania prawidłowej kondycji fizycznej.
Innymi słowy, w ramach konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia i dbałości o kulturę fizyczną, jak też stanu psychicznego, obniżenie poziomu stresu, zachowanie dobrego stanu zdrowia - zarówno fizycznego jak i psychicznego jest Pan zobowiązany do ponoszenia wyżej wskazanych wydatków.
Gdyby nie ponosił Pan wskazanych wydatków, doprowadziłoby to do utraty zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej, co z kolei przełożyłoby się na spadek jego kreatywności, produktywności, wydajności, a tym samym pogarszałaby się zdolność - do świadczenia ww. usług, będących zasadniczym przedmiotem Pana działalności. Mogłoby to mieć więc potencjalnie niekorzystny wpływ na osiągane przez Pana generowane przychody.
Należy również wskazać, że niezdobycie punktów w zawodach sportowych oznacza nie tylko mniejsze wynagrodzenie od klubu (...), ale także utratę ofert lub pogorszenie warunków umów na usługi reklamowe.
Wygrywanie zawodów (...) ma kapitalne znaczenie i rzutuje na generowane zyski nie tylko z samej działalności sportowej, ale też pozostałych czynności gospodarczych.
Nadto, dla zapewnienia możliwości trenowania jak też udziału w zawodach sportowych oraz świadczenie usług reklamowych - zamieszczenia loga oraz danych reklamowych, jest Pan zobowiązany do ponoszenia wydatków na zakup specjalnych ubrań, w tym ubrań ochronnych do uprawiania zawodowo sportu.
Uzupełnienie wniosku
W uzupełnieniach wniosku podaje Pan, że:
–Złożone pełnomocnictwo obejmuje umocowanie do pełnej reprezentacji Pana w sprawie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji oraz jego zakres rozciąga się na wszystkie kwestie objęte tym wnioskiem.
–Przedmiotem złożonego wniosku jest rok 2024 oraz lata następne.
–Prowadzi Pan działalność gospodarczą od (...) 2023 r.
–Umowa z klubem (...) została zawarta (...) 2023 r.
–Podpisana przez Pana umowa z klubem (...) została zawarta w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
–Do osiągania lepszych wyników sportowych, co wiąże się ze zwiększeniem osiąganych przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, potrzebuje Pan regularnych sesji z psychologiem (dzięki tym sesjom podnosi Pan swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz uczy się technik mentalnych, które wykorzystuje w trakcie zawodów). Kolejnym ważnym elementem są stałe sesje fizjoterapeutyczne. Podczas (...) bardzo często ulega Pan wypadkom i w celu jak najszybszego powrotu do zdrowia, a w konsekwencji możliwość powrotu (...) oraz udział w zawodach sportowych, potrzebuje Pan pomocy fizjoterapeuty. Poza sezonem, również korzysta Pan z usług fizjoterapeuty, ponieważ w specyfice sportu (...) ciało jest w nienaturalnej pozycji co powoduje dysproporcje w ciele. Żeby dobrze przygotować się do następnego sezonu trzeba poprzez ćwiczenia i techniki fizjoterapeutyczne stale monitorować i zmniejszać dysproporcje mięśni.
–W ramach specjalistycznego ubrania, w tym ubrania ochronnego - do kosztów uzyskania przychodów ma Pan zamiar zaliczyć: (...).
–Każdego roku klub tworzy nowy projekt (...) oraz (...). Znajdują się na nich logo klubu oraz sponsorzy klubu. Również ma Pan na (...) oraz (...) wyznaczone przez klub miejsca reklamowe, które może sprzedawać. (...).
–W ramach podpisania kontraktu z klubem (...), zostaje Panu przyznana określona kwota na przygotowanie się do sezonu (wyposażenie (...), kupno (...), zaopatrzenie się w (...)). W trakcie sezonu wynagrodzenie Pana jest uzależnione od ilości zdobywanych punktów.
–Wynagrodzenie Pana jest uzależnione tylko i wyłącznie od ilości zdobywanych punktów. Jeżeli nie zdobędzie Pan punktu nie otrzyma żadnego wynagrodzenia.
–W ramach podpisanego kontraktu z klubem (...) otrzymuje Pan określoną kwotę na przygotowanie do sezonu (m.in. na zakup wyposażenia (...), kupno (...), zaopatrzenie w (...)). Kwotę, którą Pan otrzymuje na przygotowanie do sezonu traktuje Pan jako dodatkowe wynagrodzenie w ramach zawartego kontraktu. Z tytułu otrzymania kwoty na przygotowanie do sezonu wystawia Pan fakturę VAT, którą zalicza do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
–Stanowisko Pana zaprezentowane we wniosku z 19 grudnia 2023 r. nie ulega zmianie.
Pytanie
Czy w opisanym stanie faktycznym ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na korzystanie z usług fizjoterapeuty oraz psychologa, zakupu diety pudełkowej dla zawodowych sportowców, zakupu karnetu na siłownie, zakupu odżywek i suplementów dla zawodowych sportowców oraz zakupu specjalnych ubrań, w tym ubrań ochronnych do uprawiania zawodowego sportu stanowią koszty uzyskania przychodu?
Pana stanowisko w sprawie
Przedstawiając własne stanowisko podaje Pan, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).
Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione.
Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:
–wydatek został poniesiony przez podatnika,
–poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
–pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
–jest definitywny (rzeczywisty), czyli wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona
–został właściwie udokumentowany,
–wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy.
Wydatki na dokształcanie nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione w związku z odbywaniem studiów magisterskich mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest ustalenie:
–czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
–czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.
Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Podkreślenia wymaga fakt, że działalności gospodarczej Pana w dziedzinie uprawiania zawodowo sportu towarzyszy nie tylko ponoszenie znaczących wydatków finansowych m.in. na (...), ale również niezmiernie ważna jest dla Pana dyscyplina w życiu codziennym. Spowodowane jest to tym, że z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej jest Pan narażony na liczne kontuzje oraz szereg różnego rodzaju niekorzystnych dla swojego zdrowie czynników, które mogą powodować poważny uszczerbek na zdrowiu lub nawet wręcz utratę życia. Poza możliwością utraty życia jest Pan narażony na różnego rodzaju schorzenia, m.in związane z układem krążenia, wadami postawy (w tym schorzeniami kręgosłupa), znaczącym pogorszeniem się stanu psychicznego zdrowia. Wszelkie ryzyko odniesienia przejściowych lub trwałych obrażeń fizycznych i psychicznych spoczywa na Panu.
W Pana ocenie, ponoszone przez Pana koszty na:
–korzystanie z usług fizjoterapeuty;
–korzystanie z usług psychologa;
–zakup diety pudełkowej dla zawodowych sportowców;
–zakup karnetu wstępu na siłownie;
–zakup odżywek i suplementów dla zawodowych sportowców
–zakup specjalnych ubrań, w tym ubrań ochronnych do uprawiania zawodowo sportu
są niewątpliwie związane z zakresem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Ponadto, wydatki te nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wydatki te jest Pan zobowiązany ponosić w celu zniesienia ogromnego wysiłku fizycznego oraz psychicznego, jaki ma miejsce z uwagi na odbywane treningi sportowe oraz uczestniczenia w zawodach (...), albowiem jest Pan zmuszony w sposób ciągły i nieustanny pozostawać w dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej.
Należy wskazać, że zabiegi fizjoterapeutyczne, korzystanie z terapii psychologicznej oraz korzystanie z siłowni jest niezbędne dla Pana w celu utrzymania prawidłowej kondycji fizycznej.
Nadto, zakup diety pudełkowej dla zawodowych sportowców oraz odżywek i suplementów dla zawodowych sportowców przyczynia się to otrzymania prawidłowej wagi Pana ciała oraz zapewnia dostarczenie organizmowi Pana niezbędnej ilości węglowodanów, które są niezbędne do otrzymania prawidłowej kondycji fizycznej.
Innymi słowy, w ramach konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia i dbałość o kulturę fizyczną, jak też stanu psychicznego, obniżenie poziomu stresu, zachowanie dobrego stanu zdrowia - zarówno fizycznego jak i psychicznego jest Pan zobowiązany do ponoszenia wyżej wskazanych wydatków
Gdyby nie ponosił Pan wskazanych wydatków, doprowadziłoby to to utraty zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej, co z kolei przełożyłoby się na spadek Pana kreatywności, produktywności, wydajności, a tym samym pogarszałaby się zdolność - do świadczenia ww. usług, będących zasadniczym przedmiotem Pana działalności. Mogłoby to mieć, więc potencjalnie niekorzystny wpływ na osiągane przez Pana generowane przychody.
Należy również wskazać, że nie zdobycie punktów w zawodach sportowych oznacza nie tylko mniejsze wynagrodzenie od klubu (...), ale także utratę ofert lub pogorszenie warunków umów na usługi reklamowe.
Wygrywanie zawodów (...) ma kapitalne znaczenie i rzutuje na generowane zyski nie tylko z samej działalności sportowej, ale też pozostałych czynności gospodarczych.
Nadto, dla zapewnienia możliwości trenowania jak też udziału w zawodach sportowych oraz świadczenie usług reklamowych - zamieszczenia loga oraz danych reklamowych, jest Pan zobowiązany do ponoszenia wydatków na zakup specjalnych ubrań, w tym ubrań ochronnych do uprawiania zawodowo sportu.
Podobne stanowisko zostało zawarte w interpretacji z 14 lutego 2023 r. Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej nr 0111- KDIB1-3.4010.870.2022.2.ZK oraz interpretacji indywidualnej z 16 grudnia 2011 r, nr IBPBI/1/415-1010/11 /ESZ wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Oznacza to, że zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych jest możliwe, jeżeli zostaną spełnione kryteria wynikające z tego przepisu.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego między poniesieniem kosztu a powstaniem przychodów lub realną szansą powstania przychodów podatkowych bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Innymi słowy – oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli między jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodów istnieje związek przyczynowy (ewentualnie z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów).
Zatem warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
–został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztów uzyskania przychodów podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
–jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
–pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
–poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
–został właściwie udokumentowany,
–nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Tym samym – możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia jego przychodów.
Dokonując oceny charakteru ponoszonych wydatków, należy rozstrzygnąć, czy spełniają one kryteria określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 tej ustawy. Ocena prawna danego wydatku wymaga bowiem uwzględnienia unormowań art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym ustawodawca dokonał enumeratywnego wyliczenia wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, nawet jeśli ponoszone są w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Z przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jakkolwiek podmioty gospodarcze mogą dowolnie i swobodnie podejmować decyzje finansowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to jednak kwalifikacja wydatków do kosztów podatkowych winna opierać się na przepisach prawa podatkowego. Nie każdy wydatek z racji tylko samego jego poniesienia jest kosztem podatkowym. Aby tak było, wydatek musi spełniać wskazane kryteria ustawowe. Nie ma w tym względzie dowolności i uznaniowości podyktowanej pozaustawowymi kryteriami.
Wskazuję również, że sam fakt nieobjęcia ustawowym wykazem wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest wystarczający do podatkowej kwalifikacji kosztów. Brak takiego wydatku w katalogu kosztów negatywnych nie skutkuje automatycznym przyjęciem, że stanowi on koszt podatkowy.
Odnosząc się zatem do przedstawionego przez Pana opisu sprawy na gruncie wyżej przytoczonego stanu prawnego stwierdzić należy, że wydatki poniesione przez Pana na:
–korzystanie z usług fizjoterapeuty;
–korzystanie z usług psychologa;
–zakup diety pudełkowej dla zawodowych sportowców;
–zakup karnetu wstępu na siłownie;
–zakup odżywek i suplementów dla zawodowych sportowców
–zakup specjalnych ubrań, w tym ubrań ochronnych do uprawiania zawodowo sportu
- spełniają wymagane warunki uznania ich za koszty uzyskania przychodów, tj. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a ponadto nie znajdują się na liście wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wskazał Pan bowiemgdyby nie ponosił Pan wskazanych we wniosku wydatków, doprowadziłoby to to utraty zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej, co z kolei przełożyłoby się na spadek Pana kreatywności, produktywności, wydajności, a tym samym pogarszałaby się zdolność - do świadczenia usług, będących zasadniczym przedmiotem Pana działalności. Mogłoby to mieć, więc potencjalnie niekorzystny wpływ na osiągane przez Pana przychody. Również niezdobycie punktów w zawodach sportowych oznacza nie tylko mniejsze wynagrodzenie od klubu (...), ale także utratę ofert lub pogorszenie warunków umów na usługi reklamowe. Wygrywanie zawodów (...) ma kapitalne znaczenie i rzutuje na generowane zyski nie tylko z samej działalności sportowej, ale też pozostałych czynności gospodarczych.
Uznać więc należy, że ww. wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzania przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do stanowiska Pana zastrzec należy, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie oceny prawnej stanowiska Pana w zakresie objętym zadanym pytaniem, bez oceny tej części stanowiska, która wykracza poza zakres sformułowanego pytania. Tym samym ocenie interpretacyjnej organu podlegała wyłącznie kwestia czyw opisanym stanie faktycznym ponoszone przez Pana wydatki na korzystanie z usług fizjoterapeuty oraz psychologa, zakupu diety pudełkowej dla zawodowych sportowców, zakupu karnetu na siłownię, zakupu odżywek i suplementów dla zawodowych sportowców oraz zakupu specjalnych ubrań, w tym ubrań ochronnych do uprawiania zawodowego sportu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
Przedmiotem niniejszej interpretacji nie była natomiast kwalifikacja wskazanych przez Pana we własnym stanowisku wydatków na studia magisterskie.
W odniesieniu natomiast do powołanych we wniosku indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, informuję, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).