Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 569/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Justyna Dudek - Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2024 r. w Gdańsku w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi L. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 11 maja 2023 r., nr SKO Gd/2191/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

L. J. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z 16 sierpnia 2021 r. L. B. (obecnie J.) wystąpiła do Wójta Gminy Kościerzyna o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną córką M. G.

Decyzją z 2 września 2021 r. Wójt, na podstawie art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.) - dalej: "u.ś.r.", odmówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Organ pierwszej instancji uwzględnił, że skarżąca zakończyła zatrudnienie w 2000 r. i uzyskała prawo do emerytury z uwagi na sprawowanie opieki nad dzieckiem ze względu na jego stan zdrowia. W 2019 r., gdy skarżąca skończyła 60 lat, złożyła wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury. Wysokość emerytury od 1 marca wynosi 1.471,42 zł netto. Wójt zaznaczył, że skarżąca oświadczyła, iż obecnie nie poszukuje pracy, ponieważ przebywa na emeryturze, jednakże wnioskuje o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie różnicy między wysokością świadczenia pielęgnacyjnego a otrzymywaną emeryturą lub przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w całości przy zawieszeniu emerytury. Zdaniem organu pierwszej instancji ustalone prawo do emerytury jest przesłanką do negatywnego rozpatrzenia złożonego przez skarżącą wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00