Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 1196/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Adam Nita, po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 marca 2018 r. sygn. akt I SA/Łd 136/18 w sprawie ze skargi R. sp. z o.o. z siedzibą w L. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 19 grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za marzec 2017 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 21 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 136/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi R. sp. z o.o. z siedzibą w L. (dalej: Spółka lub Skarżąca), uchylił postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi (dalej: Dyrektor IAS) z dnia 19 grudnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za marzec 2017 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji stan faktyczny

2.1. Zaskarżonym postanowieniem z dnia 19 grudnia 2017 r. Dyrektor IAS utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego L. (dalej: Naczelnik US) z dnia 22 września 2017 r. przedłużające do dnia 2 kwietnia 2018 r. termin dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za marzec 2017 r. w kwocie 393.571 zł wykazany w deklaracji podatkowej.

Organ odwoławczy podał, że na podstawie upoważnienia z dnia 13 maja 2017 r. Naczelnik US wszczął wobec Spółki kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem z tytułu podatku VAT za marzec 2017 r. oraz zasadności zadeklarowanej kwoty nadwyżki z przeniesienia z lutego 2017 r. W toku czynności kontrolnych wystosowano do Spółki i jej pełnomocnika sześć pism z żądaniem okazania dokumentacji podatkowej, złożenia wyjaśnień, w tym również o udostępnienie danych w formie elektronicznej. Spółka przedkładała dokumenty i składała wyjaśnienia sukcesywnie w okresie od maja 2017 r. do września 2017 r. Do dnia wydania postanowienia przez Naczelnika US nie okazano jednak wszystkich dowodów wskazanych w żądaniach, tj. dowodów płatności za transakcje opodatkowane VAT. W toku kontroli przeprowadzono również dowód z przesłuchania prezesa zarządu kontrolowanej Spółki. Z uwagi na fakt, że z materiału dowodowego wynikało, iż kontrolowana przeprowadzała zasadniczo transakcje kupna-sprzedaży z podmiotami powiązanymi kapitałowo i osobowo, w celu weryfikacji tych transakcji, przy zaistniałych wątpliwościach co do źródła pochodzenia towarów i sposobu przeprowadzenia transakcji, organ pierwszej instancji wystosował zapytania o ustalenie prawidłowości i rzetelności transakcji: do organów podatkowych właściwych w sprawie trzech podmiotów, bezpośrednio do dziesięciu kontrahentów, dwa wnioski do administracji zagranicznej (francuskiej i norweskiej). Przeprowadzono również czynności sprawdzające na podstawie danych wynikających z Jednolitych Plików Kontrolnych przekazanych przez L. Polska sp. z o.o. Do dnia wydania postanowienia organ pierwszej instancji nie otrzymał wszystkich odpowiedzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00