Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. III SA/Po 1292/21
Dnia 13 kwietnia 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędzia WSA Marek Sachajko po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 kwietnia 2022 roku sprawy ze skargi G. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2021 roku nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie spalania zwłok zwierzęcych I. Uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z [...] kwietnia 2021 r. znak: [...] II. Zasądza od organu na rzecz skarżącego kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Pan G. S. (dalej: skarżący) prowadzący działalność gospodarczą pn. S. & D. G. S. [...], z siedzibą w P., wystąpił z wnioskiem z 4 marca 2020 r. do Prezydenta Miasta P. o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia spalarni zwłok zwierzęcych i ich części w P. przy ul. [...], na działce nr [...], obręb [...] P., określając termin obowiązywania zezwolenia na okres do dnia 31 marca 2022 r.
Prezydent Miasta P. decyzją z 21 października 2020 r. (sprostowaną z urzędu postanowieniem z 23 listopada 2020 r., co do daty wydania decyzji) odmówił wydania zezwolenia powołując się na niezgodność prowadzonej działalności z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 czerwca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 158, poz. 1657) w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Z dokonanych w trakcie postępowania oględzin 21 września 2020 r. wynikało, że obiekt znajduje się w bliskim położeniu funkcjonującego schroniska dla zwierząt, a zgodnie § 1 ust. 1 ww. rozporządzenia schronisko dla zwierząt powinno być zlokalizowane w miejscu oddalonym co najmniej o 150 m od siedzib ludzkich, obiektów użyteczności publicznej, zakładów należących do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego, zakładów należących do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania środków żywienia zwierząt, zakładów prowadzących działalność w zakresie zbierania, przechowywania, operowania, przetwarzania, wykorzystywania lub usuwania ubocznych produktów zwierzęcych, rzeźni, targów, spędów, ogrodów zoologicznych oraz innych miejsc gromadzenia zwierząt.