Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Wa 1034/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska Sędzia WSA Monika Sawa Sędzia WSA Joanna Skiba (spr.) Protokolant referent Aneta Suchecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi I. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o skierowaniu do domu pomocy społecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] marca 2021 r. nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (Kolegium), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta [...] (Prezydent) z [...] lutego 2021 r. nr [...] o uchyleniu decyzji Prezydenta z [...] listopada 2018 r. nr [...] o skierowaniu I.P. (Skarżąca) do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych.

Decyzja Kolegium wydana została przy następujących ustaleniach stanu faktycznego.

Decyzją Prezydenta z [...] listopada 2018 r. skierowano Skarżącą do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych. W treści decyzji wskazano, że na podstawie wywiadu środowiskowego, zaświadczenia lekarskiego, opinii dotyczącej sprawności osoby ubiegającej się o skierowanie do domu opieki społecznej uznano, że Skarżąca wymaga całodobowej opieki z powodu wieku i stanu zdrowia. Jednocześnie wskazano, że nie istnieje możliwość zapewnienia Skarżącej niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.

W dniu [...] grudnia 2020 r. Prezydent wszczął z urzędu postępowanie w sprawie uchylenie ww. decyzji.

W następstwie powyższego Prezydent decyzją z [...] lutego 2021 r. uchylił swoją decyzję z [...] listopada 2018 r. o skierowaniu Skarżącej do domu opieki społecznej. W uzasadnieniu wskazał, że Skarżącą w dacie wydawania decyzji z [...] listopada 2018 r. poruszała się na wózku inwalidzkim oraz wymagała pomocy w czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych i zgodnie z opinią lekarza z [...] maja 2018 r. wymagała skierowania do domu opieki społecznej i całodobowej opieki. Prezydent wskazał również, że na podstawie dokumentacji otrzymanej z domu opieki społecznej, na podstawie której wszczęto z urzędu postępowanie w sprawie uchylenia decyzji o skierowaniu Skarżącej do domu opieki ustalił, że z uwagi na stan zdrowia Skarżąca nie wymaga już całodobowej opieki. Ustalono, iż jej stan zdrowia uległ znacznej poprawie, obecnie porusza się ona samodzielnie korzystając z laski. Nie wymaga pomocy w ubieraniu się, przygotowywaniu posiłków, korzystania z toalety, mycia, podawania i dawkowania leków oraz przy wyjazdach na wizyty lekarskie. Nie korzysta z usług oferowanych przez dom opieki społecznej poza noclegiem, posiłkami i rehabilitacją. Organ wskazał również, że z akt spawy wynika, że Skarżąca nie przestrzega regulaminu placówki, a to przez nadużywanie przez nią alkoholu. Organ zaznaczył również, że Skarżąca od [...] maja 2019 r. do [...] września 2019 r. była pozbawiona wolności i przebywała w areszcie śledczym, w którym samodzielnie zaspokajała wszystkie swoje potrzeby. Pomimo pewnych schorzeń organ ustalił, że Skarżąca jest osobą samodzielną i sprawną zarówno fizycznie jak i psychofizycznie. Potwierdzeniem powyższego jest zaświadczenie lekarskie z [...] listopada 2020 r. o stanie zdrowia Skarżącej, które znajduje się w aktach administracyjnych sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00