Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Gd 651/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2022 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. D. na czynność Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 6 września 2021 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia budynku z wojewódzkiej ewidencji zabytków oddala skargę.

Uzasadnienie

A. D., reprezentowany przez radcę prawnego, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na czynność z zakresu administracji publicznej, tj. odmowę wyłączenia z wojewódzkiej ewidencji zabytków karty budynku.

Skargę wniesiono w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Wnioskiem z 18 listopada 2019 r. A. D. zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (dalej WKZ) o wykreślenie z wojewódzkiej ewidencji zabytków budynku mieszkalnego położonego w G. przy ul. K. (działki nr [..] i [..] obręb [..]). Budynek figuruje w ewidencji pod nr [..]. W ocenie wnioskodawcy, organ dokonał błędnej wykładni definicji zabytku, co skutkowało ujęciem ww. budynku w wojewódzkiej ewidencji zabytków pomimo, że nie ma on cech zabytku, o których mowa w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Poza wiekiem, nie posiada on wartości historycznej, naukowej czy artystycznej, a wpisu dokonano bez należytego ustalenia, czy budynek ten spełnia kryteria, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy o zabytkach. Przedmiotowy obiekt został wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków na podstawie karty adresowej/ odpowiednio karty ewidencyjnej, zawierającej jedynie zdjęcie budynku oraz informację co do daty jego powstania. Nie dowodzi to jednak, zdaniem wnioskodawcy, wartości zabytkowej obiektu, nawet jeśli sporządzenie karty adresowej/ karty ewidencyjnej organ zlecił pracowni badań i dokumentacji zabytków. O zabytku można bowiem mówić, gdy wartości historyczne, naukowe lub artystyczne danej rzeczy ruchomej lub nieruchomej są wyższe niż przeciętne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00