Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. I OSK 1271/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: Sędzia NSA Mariola Kowalska (spr.) Sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 24 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Ke 1015/20 w sprawie ze skargi R.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 24 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Ke 1015/20 oddalił skargę R.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła R.P. (dalej "skarżąca kasacyjnie") reprezentowana przez pełnomocnika z urzędu. Zaskarżając wyrok w całości zarzuciła:

1. naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 17 ust. 3 i ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych w zw. z art. 2, art. 32, art. 67 ust. 2, art. 69 i art. 71 Konstytucji RP poprzez dokonanie w jednym przypadku wykładni językowej a w drugim wykładni szerokiej, celowościowo-systemowej z uwzględnieniem przepisów Konstytucji RP skutkujące nieustaleniem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w całości lub w części;

2. naruszenie przepisów postępowania mającym istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 145 § 1 ust. 1 lit. a i c poprzez nieuchylenie zaskarżonej decyzji pomimo zaistnienia naruszenia przepisów materialnych i przepisów postępowania przez organ II instancji, naruszenie dotyczyło art. 7, art. 9 i art. 77 k.p.a. poprzez nieustalenie prawidłowego stanu faktycznego – nieustalenie wysokości różnicy pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym a otrzymywaną przez skarżącą emeryturą oraz nieustalenie przyczyn niezłożenia przez uprawnioną odpowiednich wniosków skutkujących jak najwcześniejszym ustaleniem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, które to naruszenie przepisów postepowania przez Sąd miało istotny wpływ na wynik sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00