Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2022 r., sygn. II FSK 1926/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Sylwester Golec, Protokolant Magdalena Sadzyńska, po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "L." sp. z o.o. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 kwietnia 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 78/19 w sprawie ze skargi "L." sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 listopada 2018 r. nr [..] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "L." sp. z o.o. z siedzibą w R.na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2019 r., I SA/Gl 78/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę L.sp. z o.o. w R.(dalej: wnioskodawca) na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 listopada 2018 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
2. Ze stanu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca oraz spółka niemiecka są spółkami powiązanymi i działają w branży automotive. Wnioskodawca nabywa od spółki powiązanej usługi IT - obejmujące licencje na oprogramowanie komputerowe, bieżące wsparcie IT oraz dostawę sprzętu komputerowego. Usługi mogą być świadczone: bezpośrednio przez spółkę powiązaną (dotyczy to w szczególności bieżącego wsparcia IT) albo przez niepowiązaną spółkę oraz inne podmioty niepowiązane. Rozliczenie w tym drugim przypadku wygląda w ten sposób, że podmioty zewnętrzne obciążają spółkę powiązaną, która następnie obciąża wnioskodawcę. W taki sposób rozliczane są w szczególności licencje na oprogramowanie komputerowe, które spółka powiązana nabywa od podmiotu niepowiązanego. Podmiot powiązany nie pobiera dodatkowego wynagrodzenia w postaci marży z tytułu refaktury kosztów (w szczególności licencji na oprogramowanie) na rzecz wnioskodawcy i innych podmiotów z grupy. Takie rozwiązanie ma na celu skorzystanie z tzw. "efektu skali", gdyż z dużą dozą prawdopodobieństwa samodzielne nabywanie licencji na oprogramowanie przez wnioskodawcę wiązałoby się z wyższymi kosztami. Taki sposób rozliczania ma również na celu zunifikowanie rozwiązań stosowanych w grupie.