Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. II FSK 881/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA del. Jolanta Strumiłło (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Latkowska-Kłoczko, po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. S. i A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 11 grudnia 2018 r. sygn. akt I SA/Lu 514/18 w sprawie ze skargi K. S. i A. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 25 czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 11 grudnia 2018 r. sygn. akt I SA/Lu 514/18, oddalił skargę K. S. i A. S. (dalej jako strona, skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 25 czerwca 2018 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym os osób fizycznych za 2015 r. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, jak i innych wyroków powołanych poniżej, dostępna jest na stronie internetowej https://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. Na mocy porozumienia pomiędzy Z. S.A. a Zakładowymi Organizacjami Związków Zawodowych w sprawie rozwiązania umów o pracę z pracownikami Spółki z przyczyn niedotyczących pracowników, wprowadzono do Spółki Program Dobrowolnych Odejść. W związku z rozwiązaniem umów o pracę skarżących, w ramach Programu Dobrowolnych Odejść zostało im w 2015 r. wypłacone odszkodowanie. Wypłacone odszkodowanie nie zostało pomniejszone o wartość zaliczki na PIT, ponieważ pracodawca będąc płatnikiem skarżących, odnośnie dochodu uzyskiwanego ze stosunku pracy, posiadał interpretację indywidualną wydaną przez Ministra Finansów. Z interpretacji tej wynikało, że kwoty wypłacone pracownikom w ramach Programu Dobrowolnych Odejść są zwolnione od opodatkowania PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. w brzmieniu obowiązującym w 2015 r. dalej: jako u.p.d.o.f.). Na skutek wystosowanych do pracowników spółki wezwań, skarżący w złożonych deklaracjach wykazali dochód z tytułu wypłaconych odszkodowań i dokonali zapłaty podatku, jednak ich zdaniem zapłata była nienależna i wystąpili o stwierdzenie i zwrot dokonanej nadpłaty. Organy podatkowe odmówiły stwierdzenia i zwrotu nadpłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00