Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. III OSK 3687/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. WSA Sławomir Pauter po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 stycznia 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 1379/19 w sprawie ze skargi T. M. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 23 stycznia 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 1379/19 w sprawie ze skargi T. M. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) oraz art. 135 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325) dalej "p.p.s.a.", uzupełnionym postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 7 sierpnia 2020 r., uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji (pkt I) oraz zasądził od Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. na rzecz T. M. kwotę 480 zł złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego (pkt II).

W ocenie Sądu pierwszej instancji w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 7/15 dopuszczalne i możliwe jest ponowne przeliczenie i wypłacenie tzw. "wyrównania" ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W oparciu o obowiązujący stan prawny można wyliczyć nowy przelicznik za niewykorzystany urlop. Zdaniem Sądu sposób wyliczenia kwoty należnej wprost wskazuje uzasadnienie wyroku TK w powołanej sprawie. W rozpatrywanej sprawie zgodnie z art. 115a ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r. poz. 161 ze zm.) zwanej dalej "ustawą" należy po wyliczeniu ilości dni urlopu przysługującego skarżącemu pomnożyć tę ilość przez wysokość wynagrodzenia przysługującego skarżącemu za 1 dzień roboczy na dzień zwolnienia ze służby, obliczonego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Wyliczenie należnego skarżącemu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop nie wymaga nowelizacji przepisów. Wobec powyższego Sąd pierwszej instancji stwierdził, że zaskarżona decyzja i poprzedzającą ją decyzja organu pierwszej instancji zostały wydane z naruszeniem przepisów prawa materialnego, tj. art. 115a ustawy o Policji, co uzasadniało uchylenie obu tych decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00