Wyrok WSA w Kielcach z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Ke 44/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędzia WSA Agnieszka Banach, Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi S. K. i L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (zwane dalej SKO) utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
W postępowaniu z wniosku L. i S. K. o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem w ramach zwartej zabudowy na działce nr ewid. 209/3 w miejscowości [...] projekt decyzji o ustaleniu warunków zabudowy został przesłany m.in. do Starosty [...] – który postanowieniem z dnia 18 grudnia 2020 r. odmówił uzgodnienia w zakresie ochrony gruntów rolnych ww. projektu decyzji.
SKO, po rozpatrzeniu zażalenia L. i S. K., postanowieniem z dnia 14 kwietnia 2021 r. utrzymało w mocy ww. rozstrzygnięcie Starosty [...].
Wyrokiem z dnia 4 sierpnia 2021 r. sygn. akt II SA/Ke 581/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę L. i S. K. na ww. postanowienie SKO.
Decyzją z dnia 7 maja 2021 r. Wójt Gminy [...] odmówił ustalenia warunków zabudowy dla ww. inwestycji, polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem w ramach zwartej zabudowy na działce nr ewid. 209/3 w miejscowości [...]. W uzasadnieniu m.in. powołano się na ww. postanowienie z dnia 18 grudnia 2020 r. i wskazano ponadto, że teren inwestycji nie jest objęty zgodą na zmianę przeznaczenia, uzyskaną przy sporządzeniu planu zagospodarowania przestrzennego gminy [...], zwanego dalej m.p.z.p., zatwierdzonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej nr XXI/53/81 z dnia 14 września 1981 r., który obowiązywał do dnia 31 grudnia 2003 r.