Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Wa 302/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz, Sędziowie sędzia WSA Iwona Kosińska, sędzia WSA Łukasz Trochym (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] grudnia 2021 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej jako "Kolegium/organ"), po rozpatrzeniu odwołania M.G. (dalej jako "Skarżąca"), od decyzji Wójta Gminy [...] (dalej jako "Wójt/organ I instancji") z [...] lipca 2021 r., nr [...], odmawiającej przyznania Skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego – uchyliło zaskarżoną decyzję organu I instancji w całości i orzekło o przyznaniu Skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym M.G. (mężem) na okres: od [...] listopada 2021 r. do [...] grudnia 2021 r. w miesięcznej wysokości [...] zł, oraz od [...] stycznia 2022 r. do [...] listopada 2022 r. w miesięcznej wysokości [...] zł.

Zaskarżona decyzja Kolegium została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Pismem z [...] czerwca 2021 r., Skarżąca, reprezentowana przez radcę prawnego M. A., wystąpiła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z niepodejmowaniem, bądź rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej spowodowaną sprawowaniem osobistej opieki nad niepełnosprawnym mężem – M. G., który na mocy orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności z [...] listopada 2019 r. wydanego na okres do listopada 2022 r., jest okresowo niezdolny do samodzielnej egzystencji.

Decyzją z [...] lipca 20121 r., organ I instancji orzekł o odmowie przyznania Skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na męża M. G.. Powodem takiego rozstrzygnięcia było przyjęcie przez organ I instancji, że Skarżąca jako osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty rolniczej z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz z uwagi na brzmienie art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powinna powstać nie później niż do ukończeniu 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Natomiast z orzeczenia o okresowej niezdolności badanego M. G. nie wynika, aby niepełnosprawność powstała w wieku wskazanym w ww. przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00