Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 1986/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia NSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 8 czerwca 2018 r. sygn. akt I SA/Lu 236/18 w sprawie ze skargi A.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 15 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie kwotę 1.800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok z 8 czerwca 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 236/18, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z 15 lutego 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2013 r.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że A.S. (dalej: "strona" lub "skarżący") od 1997 r., w tym między innymi w 2013 r., prowadził działalność gospodarczą obejmującą sprzedaż hurtową zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt, kwiatów i roślin, wyrobów porcelanowych, ceramicznych i szklanych, środków czystości oraz pozostałą sprzedaż detaliczną prowadzoną poza siecią sklepów, straganami i targowiskami. W marcu 2001 r. skarżący poinformował organ podatkowy, że będzie sprzedawał towary w systemie TAX FREE, ze zwrotem podróżnym VAT. Faktycznie skarżący zajmował się sprzedażą artykułów ogrodniczych (sprzętu ogrodniczego). Był to zasadniczy obszar działalności gospodarczej prowadzonej przez skarżącego. Od czerwca 2013 r. skarżący, jak zeznał, miał zająć się sprzedażą telefonów komórkowych ([...]).

W deklaracji VAT-7 za wrzesień 2013 r. skarżący wykazał do odliczenia kwoty ujęte jako VAT w fakturach pochodzących od firmy P.H.U. H., które opisywały zakup przez skarżącego telefonów komórkowych o wartości netto w wysokości 369.320 zł, VAT 84.943,60 zł (206 sztuk telefonów komórkowych). Jednocześnie we wrześniu 2013 r. skarżący miał dokonywać zwrotu VAT podróżnym z tytułu sprzedaży telefonów komórkowych na podstawie dokumentów TAX FREE wystawianych we wrześniu 2013 r. i dodatkowo dwóch pochodzących z lipca 2013 r. (te dwa ostatnie dotyczyły lipcowej sprzedaży telefonów komórkowych nabytych od firmy P.H.U. I. według faktur ujętych przez podatnika w deklarowanym rozliczeniu VAT za lipiec 2013 r.). W sumie we wrześniu 2013 r. podatnik zadeklarował zwrot VAT podróżnym z tytuły sprzedaży w systemie TAX FREE 91 telefonów komórkowych. Telefony komórkowe pochodzące od firm P.N. oraz E.S. miały być przez skarżącego wszystkie sprzedawane podróżnym w ramach procedury TAX FREE, stąd skarżący wykazywał zwroty VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00