Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-02-22

Odpowiedzialność nauczycieli za szkody w mieniu szkoły

Współczesna edukacja już dawno odeszła od modelu szkoły, w którym głównymi pomocami dydaktycznymi była czarna tablica, mapy i modele prostopadłościanów. Aktualnie szkoły są wyposażane w sprzęty interaktywne, takie jak: projektory, ekrany projekcyjne, aparatura laboratoriów chemicznych i fizycznych, instrumenty muzyczne, plastyczne czy też komputery w pracowni informatycznej. Powyższe sprzęty stały się standardowym wyposażeniem szkoły, obok którego niektóre szkoły inwestują w droższe sprzęty, takie jak np. drukarki 3D. Zdobycie środków na zakup sprzętu do szkoły nie kończy problemów związanych z prawidłowym wyposażeniem szkoły. Każdy sprzęt w wyniku standardowego użytkowania ulega stopniowemu zniszczeniu. Jest to skutek normalnej eksploatacji. Nierzadko jednak w warunkach szkolnych sprzęt ulega natychmiastowemu zniszczeniu. W takich przypadkach jest konieczne ustalenie, kto jest odpowiedzialny za powstałą szkodę i na jakich warunkach można szkodę naprawić.  

Jakie przepisy regulują odpowiedzialność nauczyciela za mienie w szkole 

Przepisy ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela) regulują treść nauczycielskiego stosunku pracy, w tym prawa i obowiązki nauczyciela jako pracownika oraz szkoły jako pracodawcy, w imieniu której czynności podejmuje dyrektor szkoły. Jednakże Karta Nauczyciela nie zawiera przepisów dotyczących odpowiedzialności nauczycieli za uszkodzenie mienia pracodawcy (mienia szkoły). Dlatego na podstawie art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela, mają zastosowanie przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.), należy stosować ogólne zasady odpowiedzialności pracowników

Podstawowe obowiązki pracownika (nauczyciela)

Pierwszym przepisem, który wyznacza granice odpowiedzialności nauczycieli, jest art. 100 k.p. zawierający katalog obowiązków pracownika. Podstawowym obowiązkiem pracownika-nauczyciela jest świadczenie pracy nauczycielskiej, w ramach której nauczyciel przede wszystkim prowadzi zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze z uczniami lub wychowankami oraz realizuje inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00