Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 31 marca 2022 r., sygn. II SA/Sz 1294/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Asesor WSA Krzysztof Szydłowski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 31 marca 2022 r. sprawy ze skargi D. C. [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2021 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej powoływane jako: "Kolegium" lub "organ odwoławczy") na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r., poz. 735 ze zm. - dalej: k.p.a.) w zw. z art. 50 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2020 r., poz. 1876 ze zm.) po rozpatrzeniu odwołania D. C. (dalej: skarżący, wnioskodawca), reprezentowanego przez opiekuna prawnego, orzekło o utrzymaniu w mocy decyzji Prezydenta Miasta S. z dnia [...] czerwca 2021 r., nr [...], w sprawie odmowy przyznania pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Organ odwoławczy uzasadniając swoje rozstrzygnięcie wyjaśnił, że organ I instancji odmówił przyznania skarżącemu pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi z uwagi na stałe nadużywanie alkoholu i potencjalne marnotrawienie przyznanej pomocy.

Opiekun prawny skarżącego wniósł odwołanie od powyższej decyzji zarzucając organowi rozpatrującemu wniosek naruszenie art. 7, art. 77 § 1, art. 80 i art. 81 k.p.a., polegające na niewyczerpującym zebraniu i rozpatrzeniu całego materiału dowodowego m.in. poprzez błędne ustalenie, iż zespół zależności alkoholowej dyskwalifikuje osoby nim dotknięte do objęcia wsparciem z pomocy społecznej, błędne przyjęcie, iż obecność opiekuna prawnego w miejscu zamieszkania skarżącego podczas świadczenia pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa osób jej udzielających oraz błędne założenie, że zmiana miejsca zamieszkania skarżącego zmieni jego sposób funkcjonowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00