Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 marca 2022 r., sygn. I SA/Kr 1120/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Wiesław Kuśnierz (spr.) Sędziowie: WSA Grzegorz Klimek WSA Waldemar Michaldo Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2022 r. sprawy ze skargi K. Ć. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 24 czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji ustalającej wysokość zryczałtowanego podatku opłacanego w formie karty podatkowej za 2016 r. - skargę oddala -
Uzasadnienie
K.Ć. (dalej: Strona, Podatnik, Skarżący) prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług ślusarskich, korzystając z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie karty podatkowej. Od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej Strona korzystała z obniżenia stawki karty o 80%, z uwagi na wykonywanie usług przy równoczesnym zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy bez zatrudniania pracowników.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. (dalej: NUS, organ I instancji) decyzją z dnia 19 lutego 2016 r. nr [...] ustalił Stronie wysokość karty podatkowej na rok 2016 w wysokości 85 zł miesięcznie. W decyzji zastosowano obniżkę stawki karty o 80% na podstawie art. 27 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz.930 ze zm., obecnie t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1992 ze zm.; dalej: ustawa o zryczałtowanym podatku).
NUS decyzją z dnia 22 października 2018 r. nr [...] stwierdził wygaśnięcie powyższej decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej za 2016 r.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji jako przyczynę wygaśnięcia decyzji z dnia 19 lutego 2016 r. wskazał zaprzestanie przez Stronę pracy w pełnym wymiarze czasu pracy i nie powiadomienie o tym fakcie NUS.
Od tej decyzji Podatnik złożył odwołanie, w którym wniósł o uchylenie decyzji.
W uzasadnieniu odwołania podniósł, że NUS niesłusznie pozbawił Go prawa do karty podatkowej za 2017 r. uzasadniając to tym, że nie zgłosił urzędowi skarbowemu faktu przejścia na emeryturę z końcem 2014 r. Od 1996 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie ślusarstwa, bez zatrudniania kogokolwiek, przy równoczesnym zatrudnieniu na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Przez całe lata nie musiał mieć kontaktu z urzędem, corocznie otrzymywał decyzję o wysokości podatku, którą regulował. Nie miał potrzeby śledzenia przepisów podatkowych, ponieważ przez lata sytuacja się powtarzała. Organ podatkowy doręczał decyzję o podatku za poszczególne lata. Nie miał wiedzy, że z chwilą przejścia na emeryturę należy dopełnić jakichś obowiązków, sądził, że sam fakt nieotrzymywania wynagrodzenia z umowy o pracę, który znajduje odzwierciedlenie w zeznaniach podatkowych za poszczególne lata po ustaniu stosunku pracy, jest wystarczającym sygnałem dla urzędu skarbowego, że nastąpiła jakaś zmiana. Uważa, że powinien być poinformowany wcześniej o tym, że sytuacja firmy w kontekście wybranej dawno temu formy opodatkowania się zmieniła.