Interpretacja indywidualna z dnia 19 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.600.2023.1.BJ
W zakresie ustalenia: 1. czy wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej Dział B na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, 2. czy pozostający u Wnioskodawcy Dział A na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, 3. czy w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu B i przeniesieniem go do Spółki Przejmującej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
1. czy wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej Dział B na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
2. czy pozostający u Wnioskodawcy Dział A na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
3. czy w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu B i przeniesieniem go do Spółki Przejmującej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej jako: „Spółka”, „Spółka Dzielona”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce (jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych). Spółka posiada siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie:
a) agencji pracy tymczasowej - działalność polegająca na zatrudnianiu pracowników tymczasowych i kierowaniu tych pracowników oraz osób niebędących pracownikami do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkowania, na zasadach określonych w przepisach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Działalność prowadzona jest w oparciu o posiadany certyfikat agencji pracy tymczasowej z dnia 23 czerwca 2017 r. Wnioskodawca posiada wpis do agencji zatrudnienia od 28 października 2016 r. Spółka prowadzi działalność w siedzibiew Krakowie, w oddziałach Spółki w (...) i (...) oraz poprzez biura regionalnych przedstawicieli,
b) wynajmu i zarządzania nieruchomości własnymi - w tym zakresie Spółka zarządza nieruchomościami, które są jej własnością, uzyskując przychodu z wynajmu.
Spółka, prowadząc wyżej opisaną działalność, posiada stosowne zapisy (odpowiednie PKD) w umowie spółki.
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, uchwałą Zarządu Spółki z 16 października 2023 r., zostały wyodrębnione:
a) Dział Operacyjny (dalej: „Dział A”) zajmujący się działalnością agencji pracy tymczasowej, to jest zajmujący się działalnością wskazaną w lit. a) oraz
b) Dział Nieruchomościowy (dalej: „Dział B”) zajmujący się zarządzaniem nieruchomościami, to jest zajmujący się działalnością wskazaną w lit. b) powyżej.
Wspólnik Wnioskodawcy prowadzi prace mające na celu pozyskanie inwestora dla Spółki. W toku toczących się prac ustalono, iż potencjalny inwestor może być zainteresowany nabyciem wyłącznie Działu A Spółki, prowadzącego działalności w zakresie agencji pracy tymczasowej. W związku z powyższym, Spółka we współpracy ze Wspólnikiem, rozpoczęła prace mające na celu doprowadzenie do sytuacji, kiedy Inwestor będzie mógł nabyć podmiot prowadzący wyłącznie działalność Działu A (bez Działu B), przy zachowaniu pełnej sukcesji prawnej i podatkowej. W wyniku przeprowadzonych analiz ustalono, iż efekt ten może zostać osiągnięty w przypadku dokonania podziału Spółki poprzez wydzielenie do innej spółki kapitałowej (dalej: „Spółka Przejmująca”) Działu B (Dział Nieruchomościowy) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.). W następstwie podziału przez wydzielenie wspólnik Wnioskodawcy otrzyma udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej.
Spółka Przejmująca będzie polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce (będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych). Spółka będzie posiadała siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak już wskazano powyżej, przyczyną dokonywanego podziału jest chęć rozdzielenia dwóch różnych przedmiotów działalności Spółki (prowadzonych w odpowiednio Dziale A i Dziale B), nie powiązanych ze sobą z technicznego punktu widzenia, ani też nie działających na pokrewnych rynkach. Dokonanie rozdzielenia obu Działów w formie podziału przez wydzielenie jest podyktowane z kolei chęcią zapewnienia kontynuacji działalności obu Działów w sposób zapewniający pełną sukcesję prawną i podatkową. Z perspektywy Wspólnika Spółki kluczowe jest to, aby umożliwić pozyskanie inwestora jedynie dla Działu A, przy kontynuacji prowadzenia Działu B przez Spółkę przejmującą (w szczególności Inwestor nie jest zainteresowany nabyciem ani działalności prowadzonej przez Dział B ani też udziałów w podmiocie prowadzącym taką działalność). Podział Wnioskodawcy zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, natomiast uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania nie będzie ani głównym ani jednym z głównych celów tego podziału.
Dział A oraz Dział B będą posiadały na dzień podziału następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:
- w zakresie wyodrębnienia organizacyjnego:
1) Dział A oraz Dział B (każdy z osobna) zostały wyodrębnione organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy w wyniku uchwały zarządu Spółki, podjętej 16 października 2023 r. i w tym celu:
a. został przygotowany nowy schemat organizacyjny Spółki,
b. został przygotowany Regulamin Organizacyjny Spółki,
c. na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników została podjęta uchwała w przedmiocie zatwierdzenia zmiany struktury organizacyjnej Spółki oraz uchwała w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Organizacyjnego Spółki.
2) Dział A oraz Dział B (każdy z osobna) funkcjonują w oparciu o wyodrębnione składniki materialne oraz składniki niematerialne, w tym:
- do Działu A są przypisane następujące składniki materialne służące do prowadzenia działalności rekrutacyjnej:
- wyposażenie biur, m.in.: biurka, krzesła, meble, regały,
- sprzęt elektroniczny: telefony, laptopy, drukarki (kilkadziesiąt sztuk),
- pojazd Chevrolet Cruze.
- do Działu B są przypisane następujące składniki materialne służące do prowadzenia działalności w obszarze działalności nieruchomościowej:
- nieruchomość gruntowa położona w Niepołomicach (rok nabycia: 2018) wraz z niezakończoną inwestycją polegającą na budowie dwóch budynków mieszkalnych, przeznaczonych na wynajem,
- nieruchomość gruntowa położona w Krakowie (rok nabycia: 2020) wraz z utwardzonym podłożem, wynajmowana na rzecz przedsiębiorcy, prowadzącego komis samochodowy,
- nieruchomość gruntowa położona w Krakowie (rok nabycia: 2023),
- biurowiec położony w Krakowie (rok nabycia: 2023) z przeznaczeniem lokali na wynajem,
- wyposażenie pomieszczenia biurowego, wykorzystywanego dla potrzeb Działu Nieruchomościowego: biurko, fotel, szafa, Laptop Acer, telefon.
- do Działu A są przypisane następujące składniki niematerialne służące do prowadzenia działalności agencji pracy tymczasowej, m.in.: wpis do Rejestru Agencji Pracy Tymczasowej, markę, kapitał ludzki, relacje z klientami, kultura organizacyjna, reputacja, relacje z partnerami, kontrakty, baza klientów.
- do Działu B są przypisane następujące składniki niematerialne służące do prowadzenia działalności nieruchomościowej, m.in.: relacje z klientami, kultura organizacyjna, reputacja, relacje z partnerami, kontrakty.
- do Działu A oraz do Działu B (każdego z osobna) są przypisani pracownicy, osoby świadczące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym osoby świadczące usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z podziałem przez wydzielenie Działu B do Spółki Przejmującej przejdą pracownicy w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością nieruchomościową (co najmniej 1 etat - kierownik Działu Nieruchomościowego). Dodatkowo, do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione umowy osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy osób świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o ile na dzień wydzielenia takie umowy będą zawarte.
- Dział A prowadzi swoją działalność w wynajętych pomieszczeniach biurowych w Krakowie, natomiast Dział B wykorzystuje pomieszczenie znajdujące się w jednym z budynków, będących własnością Wnioskodawcy - każdy wyodrębniony Dział wykorzystuje odrębne pomieszczenia znajdujące się w innych budynkach. Dodatkowo działalność Działu A jest prowadzona bezpośrednio u klientów, z racji charakteru wykonywanej usługi. Nieruchomości przypisane do Działu B w żadnym zakresie nie są wykorzystywane przez Dział A, dla potrzeb prowadzonej działalności w zakresie agencji pracy tymczasowej.
- w zakresie wyodrębnienia finansowego:
1) na poziomie zakładowego planu kont zostały wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące osobno Działu A oraz Działu B. Przy wykorzystaniu zakładowego planu kont oraz ksiąg pomocniczych jest możliwe przedstawienie sytuacji finansowej Działu A lub Działu B, w szczególności sporządzenie bilansu każdego z działów;
2) każdy z działów posiada przypisane do siebie własne rachunki bankowe, na które wpływają należności i z których są płacone zobowiązania przypisane wyłącznie działalności jednego z działów;
3) do Działu A oraz do Działu B (każdego z osobna) są przyporządkowane zobowiązania związane wyłącznie z działalnością poszczególnych działów: do Działu A zobowiązania wynikające z tytułu prowadzonej działalności agencji pracy tymczasowej (m.in. wynagrodzenia, zobowiązania publicznoprawne związane z zatrudnieniem pracowników tymczasowych, umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotyczącej działalności gospodarczej w zakresie agencji pracy, usług rekrutacyjnych oraz outsourcingu personelu, umowa najmu), a do Działu B wynikające z prowadzenia działalności nieruchomościowej (m.in. zobowiązania w podatku od nieruchomości, wynikające z umów zawartych z dostawcami mediów, wynagrodzenia pracowników przypisanych organizacyjnie do tego działu, związane z realizacją i zakończeniem inwestycji budowlanej. W wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane wyłącznie do Działu B zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą.
- w zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego:
1) składniki majątkowe przyporządkowane do Działu A będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, które obejmują działalność agencji pracy tymczasowej. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Działu A będzie posiadał zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
2) składniki majątkowe przyporządkowane do Działu B będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących działalność nieruchomościową. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Działu B stanowić będzie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
Pytania
1. Czy wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej Dział B na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2. Czy pozostający u Wnioskodawcy Dział A na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
3. Czy w związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu B i przeniesieniem go do Spółki Przejmującej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad 1. Wydzielany z Wnioskodawcy do Spółki Przejmującej Dział B na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Ad 2. Pozostający w Spółce Dzielonej Dział A na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Ad 3. W związku z planowanym podziałem Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu B i przeniesieniem go do Spółki Przejmującej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o CIT.
Uzasadnienie Stanowiska Wnioskodawcy
Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej jako: „ZCP”) wskazana w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT stanowi, iż zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jednocześnie, zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem wskazanym w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego, w celu stwierdzenia, iż wyodrębniona część przedsiębiorstwa będzie stanowić ZCP niezbędne jest wykazanie:
1) istnienia zespołu składników niematerialnych oraz materialnych, w tym zobowiązań;
2) wyodrębnienia organizacyjnego;
3) wyodrębnienia finansowego;
4) wyodrębnienia funkcjonalnego.
Powyższe potwierdza teza Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedstawiona w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.268.2022.2.JF, w której wskazano, iż „zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych)”.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.307.2021.5.BD dodał, iż „zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie ich przekazania (na ile stanowią w przedsiębiorstwie w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”.
Poniżej przedstawiono zatem analizę spełnienia poszczególnych warunków uznania za ZCP przez wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych.
Istnienie zespołu składników niematerialnych oraz materialnych
Uznanie danej masy majątkowej za ZCP wymaga istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań. Jak słusznie zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 kwietnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.692.2021.3.JKU, „podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza”.
Warunek wyodrębnienia organizacyjnego
Na podstawie interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, iż wyodrębnienie organizacyjne oznacza odrębny pod względem organizacyjnym zespół składników materialnych i niematerialnych, zachowujący miejsce w strukturze organizacyjnej (dział, oddział, pion lub wydział). W tym przypadku istotne jest również formalne potwierdzenie struktury organizacyjnej, dokonane na bazie statutu, regulaminu lub uchwały zarządu. W szczególności w ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonej w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2020 r. Znak: 0114-KDIP2-2.4010.483.2019.1.RK zostało stwierdzone, iż: „samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne”.
Warunek wyodrębnienia finansowego
W świetle wykładni przepisów regulujących tematykę ZCP, wyodrębnienie finansowe rozumiane jest jako stan, w którym poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zespół składników materialnych stanowiących ZCP nie musi stanowić jednostki samodzielnej finansowo, nie jest również zobowiązany do samodzielnego bilansu w ramach przedsiębiorstwa podatnika. Zgodnie z interpretacjami podatkowymi (przykładowo: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2020 r., Znak: 0111-KDIB3-2.4012.197.2020.1.MGO) podkreśla się, że w sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przenoszone zobowiązania i należności powinny być wyodrębnione oraz przyporządkowane organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku tak, aby można było przejąć funkcje wyodrębnionego majątku w sposób umożliwiający przejęcie funkcji gospodarczych.
Warunek wyodrębnienia funkcjonalnego
Wyodrębnienie funkcjonalne, w świetle ujednoliconego stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe oznacza, że dany zespół składników majątkowych służy realizowaniu w przedsiębiorstwie określonej działalności i zadań gospodarczych. W szczególności, niezbędne jest, aby ZCP wykonywała odrębną od podmiotu, z którego została utworzona, działalność. Zgodnie z interpretacjami podatkowymi (przykładowo interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 marca 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.819.2022.4.EJ) podkreśla się, iż: „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa”.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, aby uznać część przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o CIT powinny być spełnione następujące przesłanki:
- istnienie w ramach ZCP składników materialnych i niematerialnych;
- finansowe wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie polegające na takiej ewidencji zdarzeń gospodarczych, aby możliwe było przyporządkowanie do ZCP przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań;
- organizacyjne wyodrębnienie ZCP w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa jako dział, wydział, oddział itp.; przyporządkowanie pracowników oraz majątku do ZCP;
- funkcjonalne wyodrębnienie ZCP polegające na realizowaniu w przedsiębiorstwie określonej (i odrębnej od pozostałych) działalności i zadań gospodarczych oraz możliwości kontynuacji dotychczasowych zadań ZCP, w przypadku jego przeniesienia na nowy podmiot.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że na moment podziału przez wydzielenie Dział A oraz Dział B będą spełniać wszelkie warunki do uznania za ZCP w rozumieniu analizowanych przepisów ustawy o CIT. Należy bowiem uznać, iż:
- będzie istniał zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań:
1) Dział A będzie funkcjonował w oparciu o dające się wyodrębnić składniki materialne oraz składniki niematerialne służące do działalności agencji pracy tymczasowej.
2) Dział B będzie funkcjonował w oparciu o dające się wyodrębnić składniki materialne oraz składniki niematerialne służące do prowadzenia działalności nieruchomościowej;
- zespół składników materialnych i niematerialnych na dzień wydzielenia będzie organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie:
1) Dział A oraz Dział B (każdy z osobna) będą wyodrębnione organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy w wyniku uchwały Zarządu Spółki Dzielonej;
2) do Działu A oraz do Działu B (każdego z osobna) będą przypisani pracownicy, osoby świadczące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym osoby świadczące usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z podziałem przez wydzielenie Działu B do Spółki Przejmującej przejdą pracownicy w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy,zajmujący się działalnością nieruchomościową. Dodatkowo do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione umowy osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy osób świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
- zespół składników materialnych i niematerialnych na dzień wydzielenia będzie finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie:
1) na poziomie zakładowego planu kont będą wyodrębnione konta przychodowe oraz kosztowe dotyczące osobno Działu A oraz Działu B;
2) przy wykorzystaniu zakładowego planu kont oraz ksiąg pomocniczych będzie możliwe przedstawienie sytuacji finansowej Działu A lub Działu B, w szczególności sporządzenie bilansu każdego z działów;
3) każdy z działów będzie posiadał przypisane do siebie własne rachunki bankowe, na które będą wpływały należności i z których będą płacone zobowiązania przypisane wyłącznie działalności jednego z działów;
4) do Działu A oraz do Działu B (każdego z osobna) będą przyporządkowane zobowiązania związane wyłącznie z działalnością poszczególnych działów; w wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane wyłącznie do Działu B zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą.
- zespół składników materialnych i niematerialnych na dzień wydzielenia będzie funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie:
1) składniki majątkowe przyporządkowane do Działu A będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, które będą obejmowały działalność operacyjną. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Działu A będzie posiadał zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
2) składniki majątkowe przyporządkowane do Działu B będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących działalność nieruchomościową. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Działu B stanowić będzie niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
W konsekwencji, jak wynika z analizowanego zdarzenia przyszłego, wyodrębnione Dział A oraz Dział B będą spełniać wszelkie warunki do uznania za ZCP w rozumieniu analizowanych przepisów ustawy o CIT.
Ad 3.
Stosownie do treści art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m tiret trzecie ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym przychody spółki dzielonej.
W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności - w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Z treści art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT wynika, iż do przychodów nie zalicza się - w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia.
Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT należy stwierdzić, że powołane przepisy ustawy o CIT odnoszą się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie.
W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku zawartym w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji, wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu ZCP, o którym mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
W myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 12 ust. 14 ustawy o CIT).
W konsekwencji, jeżeli Dział A oraz Dział B będą stanowić dwa odrębne ZCP, podział Wnioskodawcy poprzez wydzielenie Działu B i przeniesienie go do Spółki Przejmującej nie spowoduje po stronie Spółki Dzielonej powstania przychodu podatkowego, pod warunkiem, że głównym lub jednym z głównych celów podziału Wnioskodawcy poprzez wydzielenie Działu B do Spółki Przejmującej nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, podział Wnioskodawcy przez wydzielenie Działu B do Spółki Przejmującej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, o czym będą świadczyły następujące okoliczności:
- Celem przeprowadzenia podziału jest wydzielenie do Spółki Przejmującej Działu B w sposób zapewniający pełną sukcesję prawną i podatkową.
- wspólnik Wnioskodawcy zamierza dokonać sprzedaży udziałów w Spółce Dzielonej, a wolą nabywcy jest nabycie udziałów w podmiocie zajmującym się wyłącznie działalnością prowadzoną przez Dział A. Nabywca udziałów w Spółce Dzielonej nie jest zainteresowany nabyciem działalności prowadzonej przez Dział B.
Powyższe stanowisko potwierdził:
1. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 stycznia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.564.2021.2.ŚS:
„Podsumowując, można stwierdzić, że:
- Dział Produkcji jest w takim stopniu samodzielny i zorganizowany, aby wraz z jego przeniesieniem na skutek Podziału do Spółki Przejmującej została zachowana pełna ciągłość w zakresie przenoszonej działalności; oznacza to, iż po podziale Dział Produkcji będzie prowadził w sposób płynny i samodzielny działalność w za kresie swoich kompetencji biznesowych w takim samym kształcie jak wcześniej w ramach Spółki,
- pozostały w Spółce Dział Rekultywacji jest w takim stopniu samodzielny i zorganizowany, aby po podziale płynnie mógł kontynuować działalność w zakresie rekultywacji. Co istotne, plany na następne lata zakładają dalszy rozwój i wzrost przychodów każdej ze spółek po podziale tj.: Spółki oraz Spółki Przejmującej.
Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że przedstawione przez Państwa okoliczności sprawy pozwalają na uznanie, że zarówno zespół składników majątkowych przenoszony do Spółki Przejmującej, jak i zespół składników majątkowych pozostający u Państwa, cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym, który w dniu dokonania transakcji będzie posiadał samodzielność finansową. Zatem należy przyjąć, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych, stanowiący ZCP (Dział Produkcji), który zostanie wydzielony z Państwa majątku na rzecz Spółki Przejmującej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych ZCP (Dział Rekultywacji), który pozostanie u Państwa, stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4apkt 4 ustawy o CIT. Zatem, w przedstawionej sytuacji, po Państwa stronie, w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4pkt 3h ww. ustawy”.
2. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 czerwca 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.633.2021.1.AW:
„Jak wynika z powyższego przepisu, w sytuacji, gdy zarówno majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie, jak i pozostający po wydzieleniu, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, spółka dzielona nie uzyskuje przychodu.
Skoro zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych przeniesiony do spółki kapitałowej (...), jak również pozostający w spółce dzielonej (...) będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to po stronie spółki dzielonej, nie powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”
2. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.804.2022.3.KM:
„Działalność wydzielana ze Spółki, jak i działalność pozostająca w Spółce będzie na dzień wydzielenia wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. W związku z czym zespoły składników materialnych i niematerialnych, przypisane do Działalności Edukacyjnej jak i Działalności Handlowo- Usługowej, będą na tyle zorganizowane, aby możliwe było samodzielne wykonywanie zadań i prowadzenie działalność bez udziału pozostałych struktur.
Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że analiza przedstawionego opisu sprawy oraz treść powołanych przepisów prowadzi do wniosku, że zarówno, wydzielany do Spółki nowo zawiązanej jak i pozostający w Spółce dzielonej - Wnioskodawcy - zespół składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4apkt 4 Ustawy o CIT. Zespół składników materialnych i niematerialnych będzie bowiem wyodrębniony na wszystkich trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej, funkcjonalnej i każda z wydzielonych części może samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze.
W związku z powyższym, skoro zarówno majątek pozostający w Spółce, jak i majątek przeniesiony na spółkę nowo zawiązaną będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa, to dla Spółki dzielonej nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4pkt 3h Ustawy o CIT”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Jednocześnie zauważyć należy, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks Spółek Handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1705):
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
W myśl natomiast art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, w brzmieniu nadanym ww. ustawą:
Do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia;
Powyższe zmiany przepisów, które weszły w życie 15 września 2023 r. nie miały jednak wpływu na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:
interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.