Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.645.2023.4.JF
Skutki podatkowe wniesienia zespołu składników majątkowych i niemajątkowych (ZCP) tytułem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy opisany we wniosku zespół składników majątkowych wchodzących w skład Dział W. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym w szczególności w świetle art. 4a pkt 4 tej ustawy, a co za tym idzie – czy w przypadku wniesienia przedstawionego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych (ZCP) tytułem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 27 stycznia 2024 r. (wpływ 28 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Grupa A. Sp. z o.o. jest wspólnikiem spółki B. Sp. z o.o. Grupa A. posiada udziały reprezentujące 100% kapitału zakładowego oraz 100% praw głosów na zgromadzeniu wspólników w spółce B. Podmiotem dominującym w spółce Grupa A. jest osoba fizyczna – A.S., który jest jedynym wspólnikiem w spółce Grupa A.
A. wnosi aportem do spółki B. składniki majątku stanowiące działalność wydawniczą szeregu tytułów prasowych wraz z prawami majątkowymi do tych tytułów prasowych i odpowiadających im portali internetowych o wartości niecałych (…) zł w zamian za nowe udziały w spółce B.
Spółka świadczy usługi w dwóch zasadniczych obszarach, w szczególności w zakresie:
- działalności wydawniczej (...),
- usługi druku.
Wspólnicy Spółki rozważają reorganizację prowadzonej przez Spółkę działalności i planują m.in. podjęcie działań mających na celu wniesienie do innej spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego (aportu).
Przedmiotem wkładu będą składniki materialne i niematerialne wykorzystywane dotychczas w działalności Spółki, związane z funkcjonowaniem jednego z działów wchodzących w skład Spółki - Dział W. gazet i czasopism.
Wnoszona zorganizowana część przedsiębiorstwa jest wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych wraz ze zobowiązaniami przeznaczonymi do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wydawania gazet i czasopism, w ramach następujących jednostek organizacyjnych:
a)Redakcje (...);
b)Dział S.;
c)Dział P.(…), która w szczególności obejmuje:
1)aktywa w postaci własności ruchomości, w tym składników majątku trwałego i innego wyposażenia, wartości niematerialnych i prawnych, zapasów;
2)prawa i obowiązki wynikające z umów handlowych, których stroną obecnie jest GRUPA A. Sp. z o.o. w ramach działalności Działów, a na dzień zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego będzie spółka B. Sp. z o.o. w (...), z tym jednakże zastrzeżeniem, że w przypadku gdy bezpośrednie przeniesienie praw i obowiązków nie będzie możliwe, Zarządy obu spółek ustalą zasady rozliczeń;
3)prawa i obowiązki z umów cywilno-prawnych innych niż umowy handlowe, których przedmiotem jest m.in. świadczenie usług telekomunikacyjnych i innych usług o charakterze organizacyjno-administracyjnym, co do których możliwe będzie bezpośrednie przeniesienie praw i obowiązków na spółkę B. Sp. z o.o.;
4)prawa wynikające z innych umów zawieranych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez GRUPA A. Sp. z o.o. za pośrednictwem wyżej wskazanych Działów;
5)prawa z umów dotyczących pracowników działających w ramach odpowiednich zespołów przenoszonych Działów;
6)należności i zobowiązania związane z działalnością Działów;
7)dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
8)oznaczenia graficzne, znaki słowno-graficzne i tym podobne.
Wyodrębnienie wyżej wymienionej działalności wynika z uchwały zarządu, w której uchwalono schemat organizacyjny całego przedsiębiorstwa. Zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi niezależną część przedsiębiorstwa, która może realizować samodzielnie zadania wydawnicze gazet i czasopism i posiada wyodrębnienie na płaszczyźnie:
- organizacyjnej - w umowie spółki w formie aktu notarialnego. W ramach funkcjonującej w Spółce struktury organizacyjnej do Dział W. przypisano dziennikarzy, pracowników odpowiedzialnych za redakcję i przygotowanie techniczne, pracowników działu handlowego oraz Dział S. gazet. Do Dział W. zostały alokowane składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności wydawniczej. Natomiast do działalności usług druku zostały przypisane składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności w obszarze usług druku;
- finansowej - prowadzone w Spółce księgi rachunkowe umożliwiają wyodrębnienie zarówno przychodów jak i kosztów związanych z działalnością Dział W. gazet i czasopism. Ponadto w księgach wyodrębnione są należności i zobowiązania bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności w ramach Dział W. gazet i czasopism. Ta część ksiąg zostanie również przekazana w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Umowy handlowe na sprzedaż gazet i sprzedaż reklam umożliwią autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym. Prowadzona ewidencja księgowa pozwala na przyporządkowanie przychodów, kosztów i określenie wyniku finansowego oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności;
- funkcjonalnej - Spółka nadal będzie prowadziła działalność w zakresie wydawania gazet i czasopism. Zarówno wydzielony w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa Dział W., jaki i pozostała część Spółki, są w stanie samodzielnie planować, kontrolować i realizować założone działania gospodarcze przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu zatrudnionych pracowników.
Wyodrębnione składniki stanowią zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który statuuje art. 55 (1) KC., a w szczególności:
1)wyodrębnione części przedsiębiorstwa Grupa A. Sp. z o.o. (działalność wydawnicza: pracownicy, rzeczowe aktywa trwałe, należności i zobowiązania, umowy, marki domen i tytułów prasowych);
2)własność ruchomości, w tym urządzeń: środki trwałe, wyposażenie (sprzęt komputery, drukarki, aparaty fotograficzne, biurka, meble biurowe, wyposażenie studia nagrań, aparaty telefoniczne.;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych: przekazanie praw wynikających z umowy najmu nieruchomości przy ulicy (...) przeznaczonej na pomieszczenia biurowe;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne: wierzytelności wynikające z ksiąg rachunkowych na dzień przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa w obrębie działalności wydawniczej tj. z tytułu sprzedaży gazet i za reklamy i ogłoszenia;
5)licencje i zezwolenia: licencje do użytkowania programów użytkowych do prowadzenia działalności wydawniczej i do fakturowania sprzedaży gazet i reklam oraz ogłoszeń;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej: prawa własności do domen i portali internetowych;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne: wartości marek i tytułów prasowych;
8)tajemnice przedsiębiorstwa: bazę danych i bazę danych unikalnych użytkowników;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności wydawniczej: dokumenty dotyczące środków trwałych i wyposażenia, wykaz rozrachunków należności i zobowiązań, kartoteki pracownicze.
W ramach przedmiotowej transakcji nie nastąpi przeniesienie własności nieruchomości. Przeniesiony będzie tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Spółka Grupa A. nie przewiduje zbycia udziałów w spółce B. Aport zostanie przeznaczony w wysokości (…) zł na kapitał zakładowy spółki B., a w pozostałej części na kapitał zapasowy. Spółka B. przyjmie dla celów podatkowych ww. składniki majątku będące przedmiotem wkładu w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych spółki Grupa A.
Dział W., dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, w tym umowami, własnymi należnościami i zobowiązaniami, jest w stanie samodzielnie realizować swoje zadania oraz prowadzić samodzielną działalność gospodarczą.
Zarówno Dział W., jak i pozostałe obszary działalności Spółki, nie są jedynie sumą składników, lecz zorganizowanymi jednostkami przeznaczonymi do realizacji określonych zadań gospodarczych.
Spółka B. będzie kontynuowała działalność wydawniczą, obecnie prowadzoną przez Grupę A. w dotychczasowym zakresie wyłącznie w oparciu o wniesioną do niej zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Aport wyodrębnionej części majątku składającej się na Dział W. będzie stanowił przejście wyodrębnionej części przedsiębiorstwa na innego pracodawcę (na B. Sp. z o.o.) w rozumieniu art. 231 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Po przeniesieniu ZCP, nowy podmiot stanie się pracodawcą dla osób zatrudnionych w tej spółce, wykonujących zadania i funkcje związane z powyższą działalnością.
Wnoszona zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) zapewni spółce B. samodzielne prowadzenie działalności w tym obszarze w pełnym zakresie, bez konieczności wnoszenia dodatkowych składników majątku, zapewnienia dodatkowych pozwoleń lub koncesji, zawierania nowych umów.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi niezależną część przedsiębiorstwa, która może realizować samodzielnie zadania wydawnicze gazet i czasopism i posiada wyodrębnienie na płaszczyźnie:
Dział W., dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, w tym umowami, własnymi należnościami i zobowiązaniami, jest w stanie samodzielnie realizować swoje zadania oraz prowadzić samodzielną działalność gospodarczą.
Spółka B. będzie kontynuowała działalność wydawniczą, obecnie prowadzoną przez Grupę A. w dotychczasowym zakresie wyłącznie w oparciu o wniesioną do niej zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Planowane wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze spółki Grupa A. do spółki B. nie jest związane z unikaniem lub uchylaniem się opodatkowaniu w świetle art. 12 ust. 13 i 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawy o CIT”) i nie mają na celu unikania opodatkowania w rozumieniu art. 14b § 2a pkt 2 lit. b Ordynacji podatkowej.
Wyodrębnienie i wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki B. stanowi ekonomicznie uzasadnione działanie:
Cel wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej z działalnością na (…) został częściowo przedstawiony w ramach (…).
Dodatkowymi celami planowanego podziału Spółki na dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa, a także wniesienia jednej z nich do spółki zależnej B. Sp. z o.o. jest przede wszystkim uproszczenie i zwiększenie efektywności ekonomicznej działalności prowadzonej przez tę Spółkę poprzez przypisanie spółce zależnej praw i obowiązków oraz przychodów i kosztów z działalności redakcyjnej, wydawniczej, sprzedaży reklam i dystrybucji.
W wyniku tej czynności B. Sp. z o.o. odpowiedzialna będzie za właściwe działania w postaci zapewnienia jak najlepszej zawartości redakcyjnej i merytorycznej wydawanych tytułów prasowych i prowadzonych portali internetowych, jak również – pozyskiwania reklam i efektywnej dystrybucji. Celem gospodarczym jest wzmocnienie transparentnego rozliczenia kosztów i zysków ze sprzedaży reklam, gazet i czasopism na poziomie odrębnego podmiotu gospodarczego, a także stworzenie skutecznych mechanizmów wspierających efektywność w postaci stworzenia systemu motywacyjnego menedżerów spółki zależnej poprzez ich bezpośrednie powiązanie z takimi (…), jak liczba sprzedanych gazet codziennych i tygodników, rentowność poszczególnych tytułów, poziom zwrotów, wysokość marż kolporterskich i koszty dystrybucji w przeliczeniu na liczbę sprzedanych gazet na wyodrębnionych obszarach działania poszczególnych oddziałów Spółki.
Wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienie jej do spółki zależnej B. Sp. z o.o. powinno przyczynić się do:
a)wzmocnienia pozycji rynkowej każdej ze Spółek poprzez skoncentrowanie działalności bezpośrednio na ich działalności operacyjnej,
b)zapewnienia efektywnego zarządzania w zakresie działalności traktowanej obecnie, jako wspierająca i dodatkowa: kadry i płace, księgowość, IT, administracja,
c)przygotowania Grupy A. do podejmowania nowych projektów gospodarczych w postaci fuzji i przejęć nowych podmiotów i znaków towarowych prasy codziennej,
d)zwiększenia poziomu wykorzystania maksymalnych mocy produkcyjnych drukarni poprzez przeniesienie druku przejmowanych tytułów prasowych do Grupy A. Sp. z o.o.,
e)dywersyfikacji ryzyka gospodarczego, ekonomicznego oraz prawnego prowadzenia działalności podstawowej Grupy A. w obszarze fuzji i przejęć oraz nowych projektów,
f)zwiększenia przejrzystości finansowej - oddzielne rozliczenia oraz wyniki księgowe i podatkowe Spółek pozwolą na łatwiejszą kontrolę rentowności prowadzonych działalności,
g)ułatwienie ewentualnej sprzedaży udziałów w spółce zależnej w przypadku uzyskania satysfakcjonującej oferty,
h)umożliwienia spółce zależnej zbudowania wiarygodności handlowej i kredytowej w celu korzystania z kredytów kupieckich i finansowania zewnętrznego innego, niż właścicielskie,
i)zachowanie i zabezpieczenie na przyszłość istniejących miejsc pracy w przypadku wystąpienia zdarzeń gospodarczych skutkujących pogorszeniem kondycji finansowej i zagrożenia niewypłacalnością,
j)Utrzymanie przez spółkę dominującą w sposób pośredni kontroli nad prawami własności intelektualnej do tytułów prasowych i domen internetowych,
k)ujawnienia wartości godziwej wartości niematerialnych i prawnych w postaci praw majątkowych do tytułów prasowych, portali internetowych i związanych z nimi – znaków towarowych w celu prezentacji rzeczywistej sytuacji finansowej i majątkowej obydwu Spółek.
Działania restrukturyzacyjne, o których mowa powyżej są niezbędne do kontynuacji działania obydwu Spółek prowadzących działalność gospodarczą w sektorze wydawniczym.
Wartość wkładu na dzień przeniesienia zostanie określona w umowie spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego.
Wartość wkładu na dzień przeniesienia będzie określona w wartości rynkowej tego wkładu.
Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu były ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Grupy A. Spółka z o.o.
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy dany, opisany w niniejszym wniosku zespół składników majątkowych wchodzących w skład Działu W., funkcjonującego w strukturach organizacyjnych, zarządczych, funkcjonalnych i finansowych Spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym w szczególności w świetle art. 4a pkt 4 tej ustawy, a co za tym idzie – czy w przypadku wniesienia przedstawionego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych (ZCP) tytułem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
2.Czy przedstawiony powyżej zespół składników majątkowych i niemajątkowych, wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie, opisany jako ZCP można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie – czy w przypadku wniesienia przedstawionego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych (ZCP) tytułem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
Niniejsza interpretacja dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast w zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa, dalej jako: „ZCP”, należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jednocześnie zgodnie z art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm., zwanej dalej jako: „k.c.”), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, na gruncie ustawy o CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa to wyodrębniony w strukturze przedsiębiorstwa, pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, z zastrzeżeniem, iż składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych, a ich zespół mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze, przy czym:
1)wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej firmy jako segment operacyjny, dywizja, dział, oddział, wydział, czy też zakład; przez takie wyodrębnienie rozumiane jest wyodrębnienie określonej części składników majątkowych i niemajątkowych oraz zasobów i źródeł ich finansowania w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa, przy czym organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze; w konsekwencji jest to wyodrębniona organizacyjnie część przedsiębiorstwa, która będzie mogła stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze;
2)wyodrębnienie funkcjonalne oznacza przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych, które sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku; przesłanką wyodrębnienia funkcjonalnego może być np. posiadanie własnej grupy odbiorców bądź kontrahentów, z którymi istnieją bezpośrednie relacje. Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego sprowadza się zatem do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku. W konsekwencji, aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy w rozumieniu zasobowym, zarządczym oraz rynkowym;
3)wyodrębnienie finansowe oznacza, że w strukturze przedsiębiorstwa możliwe jest oddzielenie w pełnym zakresie finansów firmy od jej wyodrębnionej części, tj. istnieje i jest usankcjonowana praktyką organizacyjno-zarządczą danego podmiotu możliwość bezpośredniego lub pośredniego (w zależności od ich rodzaju) przyporządkowania przychodów, kosztów, aktywów materialnych i niematerialnych, trwałych i obrotowych, w tym należności i środków pieniężnych, a także wszelkich kategorii pasywów, w tym zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza pełnej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych oraz wdrożone efektywnie modele rachunkowości oraz systemy rachunku kosztów i kontrolingu finansowego możliwe jest jednoznaczne przyporządkowanie wszelkich przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a zatem możliwe jest pełne i precyzyjne oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części.
W literaturze przedmiotu podkreśla się, że „wydzielenie organizacyjne zachodzi, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa ma już swoje wyodrębnione miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika, przykładowo jako oddział, w tym samodzielnie sporządzający bilans, bądź też jako forma mniej wyodrębniona, jak dział, wydział, departament itp. Niemniej wydaje się, że nie można postawić tezy o charakterze generalnym, pozwalającej na wyróżnienie w każdym przypadku zorganizowanej części przedsiębiorstwa, lecz trzeba uznać za celowe każdorazowe badanie okoliczności konkretnego przypadku”.
W tym kontekście istotne jest podkreślenie, że aktualnie w schemacie organizacyjnym Spółki Grupa A. wyodrębniona jest struktura zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako Dział W.. Posiada on zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Dział W. posiada wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, jest wyposażony zatem w przymioty pełnej zdolności do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy zorganizowany w odpowiednią strukturę funkcjonalną, organizacyjną i finansową. Jednostka ta realizuje określone i wyodrębnione zadania gospodarcze, a poprzez przypisanie jej składników niematerialnych i materialnych, pracowników, operacyjnej funkcjonalności, zdolna jest do samodzielnego prowadzenia aktywności biznesowej oraz działalności gospodarczej polegającej na wydawaniu gazet w formie papierowej i online, świadczeniu usług reklamowych i ogłoszeniowych, a także w zakresie rozwoju produktów oraz działań zmierzających do wzrostu sprzedaży i udziału w rynku krajowym. Działalność ta jest prowadzona w ramach Spółki, ale również może być skutecznie i bez konieczności podejmowania dodatkowych wewnętrznych działań organizacyjnych, kontynuowana po wydzieleniu ZCP działalności wydawniczej poza struktury Spółki Grupa A.. Oznacza to, że Spółka Grupa A. a w jej ramach, Dział W. działa jako wyspecjalizowana i samodzielna jednostka organizacyjna, samodzielnie realizuje powierzone jej zadania i może kontynuować i rozwijać w niezmieniony sposób prowadzoną dotychczas działalność po ewentualnym przeprowadzeniu operacji aportu tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do podmiotu zewnętrznego, bez konieczności wprowadzania w tym zakresie jakichkolwiek zmian restrukturyzacyjnych czy reorganizacyjnych. Tym samym, w opinii Spółki, w konsekwencji należy uznać, że ZCP w postaci Dział W. posiada pełną zdolność do potencjalnego funkcjonowania na rynku jako niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące wyznaczone zadania gospodarcze, zatem spełnia kryteria wyodrębnienia funkcjonalnego.
W zakresie wyodrębnienia finansowego, istotne jest orzecznictwo sądów administracyjnych, zgodnie z którym „wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego powinno być możliwym oddzielenie finansów przedsiębiorstw od finansów jego zorganizowanej części.
ZCP jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się.
Ważne natomiast jest, aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze).
Wyodrębnienie może nastąpić na podstawie stosowanego w jednostce planu kont, ale również w przypadku, gdy takie wyodrębnienie nie jest dokonane na poziomie zakładowego planu kont, ale faktycznie można powiązać dane finansowe z poszczególnymi częściami składowymi przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie może także przybrać formę odrębnych rejestrów sprzedaży, odrębnych ewidencji składników majątkowych (np. środków trwałych lub ewidencji wyposażenia). Jednostki takie mogą mieć również odrębne budżety, plany finansowe, czy też rachunki bankowe.
ZCP nie musi samodzielnie sporządzać bilansu czy też posiadać samodzielnego rachunku bankowego. Przedsiębiorca powinien być jednak w stanie w oparciu o prowadzoną ewidencję sporządzić bilans i rachunek zysków i strat odzwierciedlające sytuację majątkową prowadzonych rodzajów działalności i przypisanych im struktur organizacyjnych w celu uznania ich za ZCP.
W Spółce Grupa A. niewątpliwie wskazane w stanie faktycznym składniki majątku, na które składają się rzeczowe aktywa trwałe w postaci: sprzętu komputerowego, telefonów, mebli biurowych oraz aparatów fotograficznych, należności krótkoterminowe, wykaz praw majątkowych do tytułów prasowych, znaków towarowych, praw do portali internetowych wraz z pełną ich zawartością, tj. treściami, danymi, systemami komputerowymi służącymi do zarządzania treścią portali, a także domen internetowych, pracownicy oraz umowy i zobowiązania, stanowią organizacyjne i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych – prowadzenie działalności wydawniczej, a ponadto składniki te mogłoby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące działania w zakresie wydawnictwa.
W ocenie wnioskodawcy ww. składniki majątku stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W ocenie Spółki opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań związanych z prowadzeniem działalności w zakresie działalności wydawniczej przez Dział W. gazet i czasopism, mający być przedmiotem aportu jest wyodrębniony pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym.
Przyporządkowanie do Dział W. związanych z jego działalnością niezbędnych składników majątkowych do prowadzenia przypisanej mu działalności, własnego personelu, a także własnych przychodów, kosztów, należności i zobowiązań oraz wartości majątku, umożliwia działalność Dział W. gazet i czasopism jako samodzielnego podmiotu gospodarczego.
W konsekwencji zorganizowana część przedsiębiorstwa – Dział W. posiada wszelkie cechy jednostki wyodrębnionej organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo, stanowiącej integralną i jednolitą całość, która byłaby w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku, posiada zatem - już w strukturach Spółki Grupa A. - potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy zajmujący się działalnością wydawniczą. W odniesieniu do przywołanych przepisów k.c., należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 55¹ k.c. definicja przedsiębiorstwa ma charakter przedmiotowo-funkcjonalny.
Ustawodawca podkreślił znaczenie elementu organizacyjnego przedsiębiorstwa, a także umieścił na pierwszym miejscu niematerialne elementy przedsiębiorstwa, czyniąc je nadrzędnymi w stosunku do elementów materialnych. Jednocześnie przy tym chodzi o taki sposób zorganizowania zespołu obu rodzajów elementów (niematerialnych i materialnych), który umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej (podobnie postanowienie SN: z 24 stycznia 2013 r., sygn. V CSK 79/12). Co więcej, w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie muszą wchodzić wszystkie składniki określone w art. 55¹. Chodzi o taki zespół składników niematerialnych i materialnych, który jest na tyle zorganizowany i kompletny, iż może funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej).
Mając na względzie opisane w treści niniejszego wniosku okoliczności stanu faktycznego należy stwierdzić, iż Dział W. spółki Grupa A. posiada następujące cechy konstytuujące możliwość uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa:
a)wchodzi w skład przedsiębiorstwa Spółki Grupa A., jako wydzielona, wewnętrzna całość;
b)stanowi istniejący, wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie w trzech płaszczyznach: organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo kompleks składników majątkowych, materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań;
c)zachodzi pełne, integralne powiązanie tych składników w sposób funkcjonalny tzn. pozwalający na realizację określonych zadań gospodarczych w sposób, w jaki realizowałoby je wydzielone przedsiębiorstwo posiadające odrębną osobowość prawną i tożsamość biznesowo-gospodarczą.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa ma zatem swoje miejsce już w strukturze organizacyjnej Spółki Grupa A. jako Dział W. a ocena ta została dokonana według podstawowego kryterium, jakim jest ustalenie roli jaką składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne i niematerialne odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa. Ponadto należy stwierdzić, iż poprzez odpowiednią ewidencję rachunkowo-finansową i podatkową zdarzeń gospodarczych możliwe jest pełne przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wyodrębniona całość zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest także w stanie przejąć wszelkie zadania gospodarcze i formalnoprawne oraz samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależny od Spółki Grupa A. i odrębny podmiot gospodarczy, który będzie mógł zostać wniesiony do innej spółki kapitałowej w zamian za udziały w tejże spółce. Powyżej określone przymioty wskazują, iż zachodzą w opisanym stanie faktycznym wszelkie przesłanki i kryteria wydzielenia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa Działu W..
Wobec powyższego w ocenie Spółki powyżej opisany zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z ZCP Dział W. stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu stosownych przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ponadto, zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.) przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa, dalej jako „ZCP”, należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Również i w tym przypadku, w ocenie Spółki w opisanym stanie faktycznym spełnione są wszelkie przesłanki i kryteria wydzielenia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego Dział W. jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozwalające na uznanie, iż spełnia on wymogi definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT.
Reasumując wszelkie przytoczone w niniejszym wniosku informacje oraz okoliczności, Spółka wyraża zatem stanowisko, iż operacja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa z Dział W. do spółki kapitałowej B. sp. z o.o., nie będzie stanowić przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w przypadku zachowania kryteriów neutralności podatkowej określonych w stosownych przepisach tej ustawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, którego dotyczy pytanie oznaczone we wniosku nr 1 jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, nie definiują pojęcia przychodu, jednak zawarty w nich otwarty katalog przykładowych rodzajów przysporzeń stanowiących przychody pozwala na przyjęcie, że za przychody uznaje się przysporzenia o charakterze definitywnym (trwałe i bezzwrotne), które skutkują zwiększeniem aktywów lub zmniejszeniem pasywów podatnika, a nie zostały wyłączone na mocy przepisów art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Ustawodawca przewidział jednak wyjątki dla rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego.
I tak, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 25 ustawy o CIT:
Do przychodów nie zalicza się wartości, o której mowa w ust. 1 pkt 7, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do:
a) spółki kapitałowej jest komercjalizowana własność intelektualna wniesiona przez podmiot komercjalizujący,
b) spółki albo spółdzielni jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, oraz spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.
Przy czym, w art. 12 ust. 13 ustawy o CIT zawarto zastrzeżenie, że:
Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Z kolei w myśl art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:
Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W myśl natomiast art. 12 ust. 15 ustawy o CIT:
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 16 ustawy o CIT:
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610), zgodnie z którym:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5.koncesje, licencje i zezwolenia;
6.patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8.tajemnice przedsiębiorstwa;
9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W myśl art. 4a pkt 4 ustawy o CIT:
Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:
- musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
- zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
- składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.
Zatem, nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy, których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.
Jak przyjmuje się w praktyce organów podatkowych, konkretny zespół składników materialnych i niematerialnych powinien odznaczać się gospodarczą samodzielnością już w momencie jego zbycia. Oznacza to, że na dokonanie oceny czy dane aktywa spełniają definicję ZCP nie mogą mieć wpływu żadne czynniki zależne od nabywcy. Samo wydzielenie składników majątkowych na płaszczyźnie organizacyjnej nie jest warunkiem wystarczającym do uznania, że nastąpiło wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Jak już powyżej wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Przy tym punktem odniesienia jest tutaj rola jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim, w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka świadczy usługi w dwóch zasadniczych obszarach, w szczególności w zakresie działalności wydawniczej (...) oraz usług druku. Wspólnicy Spółki rozważają reorganizację prowadzonej przez Spółkę działalności i planują m.in. podjęcie działań mających na celu wniesienie do innej spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego (aportu). Przedmiotem wkładu będą składniki materialne i niematerialne wykorzystywane dotychczas w działalności Spółki, związane z funkcjonowaniem jednego z działów wchodzących w skład Spółki - Dział W. gazet i czasopism.
Wnoszona zorganizowana część przedsiębiorstwa jest wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych wraz ze zobowiązaniami przeznaczonym do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wydawania gazet i czasopism, w ramach następujących jednostek organizacyjnych:
a)Redakcje dzienników i tygodników: (...);
b)Dział S..;
c)Dział P.(…),
który w szczególności obejmuje:
1)aktywa w postaci własności ruchomości, w tym składników majątku trwałego i innego wyposażenia, wartości niematerialnych i prawnych, zapasów;
2)prawa i obowiązki wynikające z umów handlowych, których stroną obecnie jest GRUPA A. Sp. z o.o. w ramach działalności Działów, a na dzień zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego będzie spółka B. Sp. z o.o. w (...), z tym jednakże zastrzeżeniem, że w przypadku gdy bezpośrednie przeniesienie praw i obowiązków nie będzie możliwe, Zarządy obu spółek ustalą zasady rozliczeń;
3)prawa i obowiązki z umów cywilno-prawnych innych niż umowy handlowe, których przedmiotem jest m.in. świadczenie usług telekomunikacyjnych i innych usług o charakterze organizacyjno-administracyjnym, co do których możliwe będzie bezpośrednie przeniesienie praw i obowiązków na spółkę B. Sp. z o.o.;
4)prawa wynikające z innych umów zawieranych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez GRUPA A. Sp. z o.o. za pośrednictwem wyżej wskazanych Działów;
5)prawa z umów dotyczących pracowników działających w ramach odpowiednich zespołów przenoszonych Działów;
6)należności i zobowiązania związane z działalnością Działów;
7)dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
8)oznaczenia graficzne, znaki słowno-graficzne i tym podobne.
Wyodrębnione składniki stanowią zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, a w szczególności:
1)wyodrębnione części przedsiębiorstwa Grupa A. Sp. z o.o. (działalność wydawnicza: pracownicy, rzeczowe aktywa trwałe, należności i zobowiązania, umowy, marki domen i tytułów prasowych);
2)własność ruchomości, w tym urządzeń: środki trwałe, wyposażenie (sprzęt komputery, drukarki, aparaty fotograficzne, biurka, meble biurowe, wyposażenie studia nagrań, aparaty telefoniczne;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych: przekazanie praw wynikających z umowy najmu nieruchomości przy ulicy (...) przeznaczonej na pomieszczenia biurowe;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne: wierzytelności wynikające z ksiąg rachunkowych na dzień przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa w obrębie działalności wydawniczej, tj. z tytułu sprzedaży gazet i za reklamy i ogłoszenia;
5)licencje i zezwolenia: licencje do użytkowania programów użytkowych do prowadzenia działalności wydawniczej i do fakturowania sprzedaży gazet i reklam oraz ogłoszeń;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej: prawa własności do domen i portali internetowych;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne: wartości marek i tytułów prasowych;
8)tajemnice przedsiębiorstwa: bazę danych i bazę danych unikalnych użytkowników;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności wydawniczej: dokumenty dotyczące środków trwałych i wyposażenia, wykaz rozrachunków należności i zobowiązań, kartoteki pracownicze.
Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1 budzi kwestia, czy zespół składników majątkowych wchodzących w skład Dział W. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym w szczególności w świetle art. 4a pkt 4 tej ustawy, a co za tym idzie – czy w przypadku wniesienia przedstawionego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych tytułem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już w Spółce wnoszącej aport zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po dokonaniu aportu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w oparciu o nabyte składniki.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zespół składników majątkowych i niemajątkowych przeznaczonych do prowadzenia działalności w ramach Dział W. stanowić będzie na dzień aportu do spółki z o.o. zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ odznaczać się będzie odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym oraz będzie obejmował zobowiązania.
Jak wynika bowiem z wniosku, przenoszony w ramach aportu do spółki z o.o. zespół składników majątkowych składający się na opisany Dział W. będzie wyodrębniony:
a)organizacyjnie – wyodrębnienie działalności wynika z uchwały zarządu, w której uchwalono schemat organizacyjny całego przedsiębiorstwa. W ramach funkcjonującej w Spółce struktury organizacyjnej do Dział W. przypisano dziennikarzy, pracowników odpowiedzialnych za redakcję i przygotowanie techniczne, pracowników działu handlowego oraz Dział S. gazet. Do Dział W. zostały alokowane składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności wydawniczej;
b)finansowo -prowadzone w Spółce księgi rachunkowe umożliwiają wyodrębnienie zarówno przychodów jak i kosztów związanych z działalnością Dział W. gazet i czasopism. Ponadto w księgach wyodrębnione są należności i zobowiązania bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności w ramach Dział W. gazet i czasopism. Ta część ksiąg zostanie również przekazana w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa;
c)funkcjonalnie – wydzielony w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa Dział W. jest w stanie samodzielnie planować, kontrolować i realizować założone działania gospodarcze przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu zatrudnionych pracowników. Zarówno Dział W., jak i pozostałe obszary działalności Spółki, nie są jedynie sumą składników, lecz zorganizowanymi jednostkami przeznaczonymi do realizacji określonych zadań gospodarczych. Umowy handlowe na sprzedaż gazet i sprzedaż reklam umożliwią autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym.
Z wniosku wynika także, że aport wyodrębnionej części majątku składającej się na Dział W. będzie stanowił przejście wyodrębnionej części przedsiębiorstwa na innego pracodawcę (na B. Sp. z o.o.) w rozumieniu art. 231 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy. Po przeniesieniu ZCP, nowy podmiot stanie się pracodawcą dla osób zatrudnionych w tej spółce, wykonujących zadania i funkcje związane z powyższą działalnością.
Ponadto planowane wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze spółki Grupa A. do spółki B. nie jest związane z unikaniem lub uchylaniem się opodatkowaniu w świetle art. 12 ust. 13 i 14 ustawy o CIT. Działania restrukturyzacyjne, o których mowa powyżej są niezbędne do kontynuacji działania obydwu Spółek prowadzących działalność gospodarczą w sektorze wydawniczym. Wartość wkładu na dzień przeniesienia zostanie określona w umowie spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego. Wartość wkładu na dzień przeniesienia będzie określona w wartości rynkowej tego wkładu.
Kierując się przedstawionym powyżej opisem sprawy, stwierdzić należy, że na kwalifikację aportu Dział W. jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie wpłynie fakt, że w ramach przedmiotowej transakcji nie nastąpi przeniesienie własności nieruchomości, gdyż zgodnie z Państwa wskazaniem przeniesiony będzie tytuł prawny do korzystania z nieruchomości.
Należy w tym miejscu wskazać, że nie w każdym przypadku konieczne jest przeniesienie wszystkich elementów wchodzących w skład standardowych elementów typowych dla transakcji dotyczących zbycia przedsiębiorstwa czy jego zorganizowanej części, ważne aby nabywca mógł kontynuować działalność gospodarczą w oparciu o składniki materialne i niematerialne będące przedmiotem transakcji – co miało miejsce w opisanym przypadku.
Wskazali Państwo bowiem, że Spółka B. będzie kontynuowała działalność wydawniczą, obecnie prowadzoną przez Grupę A. w dotychczasowym zakresie wyłącznie w oparciu o wniesioną do niej zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wnoszona zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) zapewni spółce B. samodzielne prowadzenie działalności w tym obszarze w pełnym zakresie, bez konieczności wnoszenia dodatkowych składników majątku, zapewnienia dodatkowych pozwoleń lub koncesji, zawierania nowych umów. Dział W., dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, w tym umowami, własnymi należnościami i zobowiązaniami, jest w stanie samodzielnie realizować swoje zadania oraz prowadzić samodzielną działalność gospodarczą.
W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że Dział W. wnoszony aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa a aport ten nie będzie stanowił przychodu Spółki jeśli spółka otrzymująca wkład przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Wnioskodawcy.
Zatem, w rozpatrywanej sprawie należy uznać, że zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, będący przedmiotem aportu, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Tym samym, należy zgodzić się z Państwem, że transakcja wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ww. zespołu składników majątkowych składającego się na Dział W. będzie stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W konsekwencji, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Niniejsza interpretacja dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast w zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Wskazać należy, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z tym, wydana interpretacja dotyczy tylko kwestii będącej przedmiotem wniosku (Państwa pytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy lub własnego stanowiska nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).