Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 marca 2022 r., sygn. II SA/Op 21/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 24 marca 2022 r. sprawy ze skargi D. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta K. z dnia [...], nr [...], 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. na rzecz skarżącego D. J. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez D. J., reprezentowanego przez pełnomocnika adwokata – M. Ż. (dalej jako "skarżący" bądź "strona"), jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. (zwanego dalej "organem odwoławczym" lub "Kolegium") z dnia [...], nr [...], utrzymująca w mocy decyzję, wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta K. przez Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w K. (zwanego dalej "organem pierwszej instancji"), odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem J. J.

Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 4 sierpnia 2021 r. D. J., reprezentowany przez pełnomocnika, zwrócił się do organu pierwszej instancji z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym ojcem – J. J., urodzonym dnia [...], który pozostaje w związku małżeńskim. Do wniosku dołączył m.in.: 1) pełnomocnictwo z dnia 28 lipca 2021 r. udzielone adwokatowi M. Ż.; 2) oświadczenie z dnia 28 lipca 2021 r., z którego wynika min., że skarżący nie posiada prawa do emerytury, renty, renty socjalnej, renty rodzinnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także nie posiada własnego orzeczenia o niepełnosprawności, że osoba niepełnosprawna jest żonata natomiast wnioskodawca jest kawalerem oraz synem osoby wymagającej opieki, z którą zamieszkuje wspólnie i nad którą sprawuje opiekę. Podano też, że skarżący nie jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego, i nie uzyskiwał dochodów podlegających opodatkowaniu, oraz że nie jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy, a w zatrudnieniu pozostawał do ok. 2016 r. W załączeniu do oświadczenia przedstawiono dokumenty dotyczące zakresu opieki sprawowanej przez skarżącego nad ojcem, osób spokrewnionych zobowiązanych do alimentacji wobec osoby niepełnosprawnej, a także wyciąg z dokumentu tożsamości skarżącego oraz kopię orzeczenia Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w K. z dnia [...], nr [...], na podstawie którego J. J. został zaliczony do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności do dnia 31 maja 2026 r. W orzeczeniu wskazano, że nie można ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność, natomiast ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 14 kwietnia 2021 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00