Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 marca 2022 r., sygn. I SA/Po 1030/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Barbara Rennert po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 marca 2022 r. sprawy ze skargi E.J. i P.J. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia zarzutów w sprawie egzekucji administracyjnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w K. wszczął przeciwko P. J. oraz E. J. (dalej jako: "zobowiązani" lub "skarżący") postępowanie zabezpieczające na podstawie własnego zarządzenia zabezpieczenia z [...] lipca 2021 r., nr [...], obejmującego przybliżoną kwotę należności z tytułu podatku od towarów i usług za maj 2016 r. określoną decyzją Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. z [...] czerwca 2021 r., nr [...] Zarządzenie zabezpieczenia zostało doręczone zobowiązanym 12 lipca 2021 r.

W toku postępowania zabezpieczającego zawiadomieniem z [...] lipca 2021 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego w Banku A. Zajecie okazało się skuteczne. Zawiadomienie o zajęciu zostało doręczone E. J. 16 lipca 2021 r., a P. J. 2 sierpnia 2021 r.

Zobowiązani, pismem z [...] lipca 2021 r., wnieśli zarzut na prowadzone postępowanie zabezpieczające na podstawie art. 33 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1427 ze zm. - w skrócie: "u.p.e.a.") z uwagi na błąd co do osoby zobowiązanego. Ich zdaniem, wszelkie czynności zabezpieczające podjęte wobec [...] E. J. należy uznać za podjęte bez podstawy prawnej. W przekonaniu zobowiązanych, decyzja zabezpieczająca nie może odnosić się do majątku osobistego i wspólnego E. J., gdyż zaległości podatkowe P. J. powstały przed 4 czerwca 2016 r., a więc przed dniem zawarcia małżeństwa przez P. i E. J..

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w K. postanowieniem z [...] sierpnia 2021 r., nr [...], oddalił powyższy zarzut.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00