Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2022 r., sygn. III OSK 4566/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak – Kubiak Sędziowie Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędzia del. NSA Grzegorz Jankowski po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 16 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Bk 73/21 w sprawie ze skargi K. K. na pismo Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nowego świadectwa służby oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z 16 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Bk 73/21, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. K. na pismo Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nowego świadectwa służby, uchylił zaskarżony akt.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Z akt sprawy wynika, że skarżący wnioskiem z 7 maja 2019 r. zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. o wydanie nowego świadectwa służby – z informacją o wysokości i składnikach uposażenia. Podał, że wydane mu świadectwo służby z 25 czerwca 2002 r. takich informacji nie zawiera. Jako podstawę wniosku wskazał § 25 ust. 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 maja 2013 r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów (Dz. U. z 2013 r., poz. 644).

Komendant Wojewódzki Policji w B. pismem z 14 maja 2019 r. nr [...] poinformował wnioskodawcę, że jego wniosek, złożony po kilkunastu latach od zwolnienia ze służby, należy uznać za złożony z uchybieniem terminu. Wskazał, że zgodnie z § 25 ust. 4 w/w rozporządzenia, w świadectwie służby zamieszcza się także informacje o wysokości i składnikach uposażenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach, jeżeli policjant złożył w tej sprawie pisemny wniosek co najmniej 7 dni przed zwolnieniem ze służby. W razie złożenia wniosku już po zwolnieniu ze służby wydaje się nowe świadectwo służby w terminie 7 dni od dnia złożenia tego wniosku. Zdaniem organu, powyższe uprawnienie po zwolnieniu ze służby nie przysługuje w każdym czasie, a jedynie w granicach przewidzianych na sprostowanie świadectwa służby, tj. w terminie 7 dni od dnia otrzymania świadectwa służby po zwolnieniu z niej. Uzupełnienie świadectwa służby o informacje o wysokości i składnikach uposażenia jest niejako jego sprostowaniem, które skutkuje wydaniem nowego świadectwa służby. Po tym czasie możliwe jest jedynie uzyskanie w uzasadnionych przypadkach odpisu świadectwa służby. Komendant Wojewódzki Policji w B. wskazał, że przepisy obowiązujące w dniu zwolnienia K. K. ze służby w Policji nie regulowały wprost możliwości uzupełnienia świadectwa o informację o wysokości i składnikach uposażenia po zwolnieniu ze służby. We wniosku o sprostowanie świadectwa służby złożonym w dniu 28 czerwca 2002 r. wyżej wymieniony nie zwracał się o zamieszczenie takich informacji. Jednocześnie organ poinformował, że strona w każdym czasie może zwrócić się o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i uposażeniu na druku ERP-7, które to zaświadczenie zawiera szczegółowe informacje dotyczące uposażenia wypłacanego w okresie służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00