Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 marca 2022 r., sygn. II SA/Bd 1602/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie: sędzia WSA Katarzyna Korycka asesor WSA Mariusz Pawełczak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 marca 2022 r. sprawy ze skargi M. Z. i W. Z. na decyzję Wojewody z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu od zgłoszenia zamiaru budowy oddala skargę.

Uzasadnienie

1. W dniu [...] lipca 2021r. do Starosty [...] wpłynęło zgłoszenie M. i W. Z. (dalej: strona, skarżący) budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...] zlokalizowanej w obrębie W., gmina B.. Do zgłoszenia dołączyli oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, trzy egzemplarze projektu budowlanego oraz decyzję Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, udzielającą pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych.

2. Decyzją z dnia [...] lipca 2021r. Starosta [...] wniósł sprzeciw do powyższego zgłoszenia. Powołując się na art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowalne (tj. Dz. U. z 2020r. poz. 1333 ze zm. – dalej "p.b.") organ stwierdził, że budowa objęta zgłoszeniem narusza ustalenia zawarte w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu sołectwa Wądzyń oraz narusza inne akty prawa miejscowego, jak również inne przepisy, tj. zakaz ustanowiony w § 5 pkt 7 uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 27 listopada 2017r., nr XXXVIII/656/17 w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Drwęcy (Dz. Urząd. Woj. Kuj.-Pom. Z 2017r., poz. 4982 – dalej "uchwała Sejmiku").

3. W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący podnieśli, że złożone przez nich zgłoszenie wymagało uzupełnienia, wskazującego na spełnienie przez nich warunków zabudowy zagrodowej opisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz spełnienie warunku przewidującego wyjątek od zakazu zabudowy wprowadzonej uchwałą Sejmiku. Skarżący zarzucili, że nie mieli możliwości uzupełnienia zgłoszenia, w związku z bardzo szybkim terminem wydania zaskarżonej decyzji. Wskazali, że działka nr [...] jest częścią prowadzonego przez nich od 1996r. gospodarstwa rolnego o powierzchni 12,90 ha zlokalizowanego w całości we wsi W., gmina B.. Poważna większość terenu gospodarstwa rolnego (ponad 7 ha) została przez skarżących zalesiona, a lasy te stanowią obecnie strefy ochronne opisane w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy B.. Skarżący wskazali, że prowadzą w sołectwie W., od wielu lat, racjonalną gospodarkę rolną i leśną a planowany zgłoszony wielofunkcyjny i ekologiczny budynek, w ramach dopuszczalnej prawem zabudowy zagrodowej, jest jej koniecznym elementem. Nie bez znaczenia w ich ocenie jest również fakt, że nie planują na przedmiotowej działce dodatkowej, szerokiej zabudowy technicznej/magazynowej poza ewentualnym niewielkim – do 35 m˛ - budynkiem do obsługi szkółki leśnej, a powierzchnię tego terenu będą sukcesywnie dolesiać rodzimymi gatunkami liściastymi – buk, brzoza, dąb.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00